Šéfkuchař Lukáš Vrbovský nám prozradil několik důležitých věcí, na které si musíme dávat pozor, když pečeme svatomartinskou husu. Chceme, aby maso nebylo vysušené a přitom byla husa krásně dozlatova vypečená.
Na husu se nesmí spěchat, musíte počítat s tím, že pokud chcete mít husu na nedělní oběd, začnete ji péct už brzy ráno nebo dokonce večer předtím. „Husu můžete konfitovat, což znamená, že ji zalijete sádlem a necháte ji při teplotě asi sto dvacet stupňů péct pět hodin. Druhá možná úprava je pečením v horkovzdušné troubě, kdy ji večer dáme péct na opravdu nízkou teplotu a v jedenáct dopoledne bude hotová,“ vysvětlil nám Lukáš Vrbovský. Peče se zrhuba při 130 stupních, pokud ji budete péct přes noc, potom při 70 stupních. Husu nikdy nepřikrývejte!
Zjistili jsme také, že nejlepší je husu jen pořádně nasolit, pokmínovat a do pekáče ji dávat vždycky prsíčky nahoru. „Husa se začne pomalu otvírat a podle toho poznáte, že už je hotová. Nikdy nevylévejte sádlo a pořádně polévejte husu, aby vám nevyschla.“
5 triků, jak upéct tu nejlepší svatomartinskou husu!

Dozlatova vypečená křupavá kůžička, rozpadající se jemné masíčko... Na dokonale upečené husiččce si opravdu pochutnáte. A i když se na našem stole…celý článek
Nejlepší přílohou jsou samozřejmě domácí knedlíky, můžete udělat buď bramborový, houskový nebo karlovarský. K pečené huse se ovšem nejlépe hodí tradiční bramborové lokše nebo chlupaté knedlíky.
5 triků, jak uvařit ty nejlepší kynuté houskové knedlíky

Jsou tradiční národní přílohou. Nedají se téměř ničím nahradit. Hodí se ke guláši, vepřovým výpečkům se špenátem, i dozlatova upečené kachně se zelím.…celý článek
Lukáš nám také na videu ukázal dva druhy zelí. Nejdříve červené zelí s hruškou a místo bílého zelí nechal změknout cibulku ve šťávě z husy, přidal trochu octa a skvělá příloha byla na světě.