VIDEO: Kytička z citronu za 10 sekund! Šéfkuchař vás ji naučí | Recepty.Blesk.cz

VIDEO: Kytička z citronu za 10 sekund! Šéfkuchař vás ji naučí

Kytičku z citronu zvládnete i vy!
Foto: Shutterstock.com
24.09.2015 / 06:00

Jídlo vnímáme všemi smysly. Měli bychom tedy dbát na to, aby byl pokrm servírovaný rodině či přátelům nejen chutný, ale pěkný i na pohled. Stačí znát pár drobných kuchařských fíglů a z "obyčejného" jídla je rázem umělecké dílo, které potěší nejen chuťové, ale i zrakové buňky. A stačí vám k tomu jen zelenina a citrusy, které má v lednici každý z nás.

Kytička z limety nebo citronu

Šéfkuchař hotelu Mandarin Oriental Jiří Štift nám na kameru ukázal, jak si během pár sekund rychle a snadno, jen za pomoci malého ostrého nože, vytvoříte ze silnějšího plátku nebo poloviny citrusu kytičku, kterou pak můžete ozdobit třeba svíčkovou, řízek, rybu nebo studený talíř.

1080p 720p 480p 360p 240p
Kytičku z citronu zvládnete i vy! • 

Růžička z rajčete

Použijte tvrdá rajčata. Nejprve škrabkou na brambory bez přerušení kolem dokola odkrojte jeden široký proužek. Potom proužek třikrát až čtyřikrát pevně obtočte – tak vytvoříte pevný střed. Pro vnější lístky zavinujte proužek už volněji a trochu jej rozevřete, abyste vytvořili růžičku.

Tulipán z rajčete

Očistěte si menší pevná rajčata. Ostrým nožem v nich udělejte 6 mělkých svislých zářezů, začněte vždy od špičky a nařízněte slupku a vrstvu dužniny hned pod ní. Ostrým nožem jemně oddělte naříznuté vrstvy a ohněte je tak, aby vznikly tulipánové plátky.


Mrkvové kytičky

Středně tenkou mrkev oškrábejte a omyjte. Ostřím škrabky, případně nožem, udělejte 6 úzkých zářezů po celé její délce. Pak mrkev rozkrájejte na plátky – tak vám vzniknou drobné kvítky. Použít je můžete nejen jako efektní dekoraci, ale také třeba do zeleninových salátů.

...

Okurkový vějíř

Z omyté neoloupané okurky uřízněte váleček o rozměrech asi 5 x 1,5 cm. Ten pak rozkrájejte podélně na 7 proužků do hloubky 4 až 4,5 cm. Konec nechte v celku. Druhý, čtvrtý a šestý proužek jemně ohněte dovnitř a zbylé proužky opatrně rozevřete.


Pórkový chochol

Připravte si středně dlouhý pórek. Očistěte ho, opláchněte a osušte. Jeho horní část asi do 1/3 délky rozkrájejte křížem na co nejtenčí proužky. Namočte pórek do studené vody, aby byl pružnější a pak vlákna rozevřete, tím vytvoříte bohatý chochol.

Diskuse k článku

.

Poctivá domácí šunka! Vyrobte si tu nejlepší a bez "éček"!

Chcete mít jistotu, že šunka, kterou si dopřejete, je opravdu kvalitní a nejsou v ní žádná "éčka" ani chemikálie? Existuje spousta receptů, ale tenhle je naprosto jednoduchý.

Bramborová kaše jako od babičky! Jak na ni, aby byla dokonalá?

Zdá se, že udělat kaši z brambor je jednoduché. Ovšem zdání klame. Lahodná bramborová kaše by měla být bez hrudek, krémová, a přitom dost pevná. Ještě se vám taková nepovedla? Zkuste to podle našeho receptu!

Rychlé a levné večeře z brambor: Zapečené s masem, klasická cmunda nebo tradiční langoše!

Brambory jsou vděčné a patří k důležitým složkám našeho jídelníčku. Prý je to historicky nejpoužívanější potravina a v české kuchyni najdeme spoustu jídel, v nichž tvoří právě brambory základní surovinu. K nejoblíbenějším

Zelená rajčata nevyhazujte! Připravte z nich řízečky, čatní nebo je sterilujte

Pokud se vám letos úroda rajčat skutečně vyvedla, pak je možné, že vám jich ještě spousta nedozrálých zůstala na keříčcích. Nezoufejte a nevyhazujte je, můžete je skvěle využít v kuchyni.

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

Krimi

Další oběť nehody badmintonové reprezentace…

Tragická dopravní nehoda u Brna si nakonec vyžádala oběti dvě. Po badmintonovém reprezentantovi (†24)…

celý článek »

Seriály, filmy, kino a TV

Jarmila z Výměny: Myslím, že Jirka měl něco…

Na Výměnu manželek s despotickým nadšencem pro dřevo Jirkou by náhradní manželka Jarmila (51) nejradši…

celý článek »

Příběhy

Horor v dovolenkovém ráji: Děti zvracely…

Pobyt ve vysněné karibské destinaci se změnil v noční můru pro mladou rodinu z Velké Británie. Po…

celý článek »

České celebrity

Mahulena Bočanová přiznala psychické potíže…

Ráda si dala bublinky nebo kvalitní víno, ale s tím je navždy konec. Herečka Mahulena Bočanová (51)…

celý článek »