Máte doma staré brambory? Víme, jak je zachránit a zužitkovat | Recepty.Blesk.cz

Máte doma staré brambory? Víme, jak je zachránit a zužitkovat

I když už se čas starých brambor chýlí ke konci, nemusejí skončit v popelnici.
I když už se čas starých brambor chýlí ke konci, nemusejí skončit v popelnici.
Foto: Shutterstock.com
24.03.2015 / 06:00

Jsou jednou z nejoblíbenějších příloh. Pořídit ale v obchodě slušné brambory za rozumnou cenu je v poslední době čím dál tím složitější. Hlízy jsou nasekané od strojů, zelené, nahnilé, uvnitř šedé, až černé. Není nic neobvyklého na tom, že z pěti kilo brambor nakonec skoro čtyři kila vyhodíme. Je to ale opravdu nutné? Zjistili jsme pro vás, co je vlastně zdraví nebezpečné, a s čím si naopak nemusíme lámat hlavu.

Vyklíčené brambory

 

Foto: Profimedia.cz

Určitě už jste také někdy zaslechli, že naklíčené brambory jsou jedovaté a musí se bez milosti vyhodit. Není to ale tak úplně pravda. Vyhláška například dovoluje prodávat brambory s klíčky do tří milimetrů délky. Pravdou ale je, že jedovaté látky, které jsou běžně známé pod názvem solanin, obsahují celé hlízy brambor. Jsou to látky, které si rostlina vytváří jako ochranu proti škůdcům. Nejvyšší koncentrace solaninu se ale vyskytuje v klíčcích, ve slupce a kolem oček. Jeho koncentrace se zvyšuje v jarních měsících, kdy brambory začínají přirozeně klíčit. Oloupáním hlíz se odstraní asi polovina celkového obsahu. U člověka se lehká otrava solaninem projevuje závratěmi, bolestmi hlavy a břicha, zvracením, průjmy a někdy zvýšením teploty. V množství, které běžně ve stravě pozřeme, ale není solanin dospělým vůbec nebezpečný. Je ale lepší se ho zbavit, abyste si nekazili chuť brambor.

 

Zelené brambory

 

Foto: Shutterstock.com

Pozor také na brambory, které byly sklizeny před dosažením zralosti nebo špatně uskladněny. Poznáte je podle toho, že mají nazelenalou barvu. To způsobuje jednak neškodný chlorofyl, jednak již zmiňovaný solanin. Abyste tento jed zbytečně nedostávali do těla, brambory důkladně oloupejte, pak je nechte několik minut "vymáčet" ve studené vodě, kterou poté slijete, a brambory vařte ve vodě čisté. V jarních měsících, kdy je koncentrace solaninu v bramborách vyšší, je vhodnější slitou vodu z brambor již k dalším kuchyňským účelům nepoužívat. Stejně tak raději nevařte na jaře brambory ve slupce, ale pouze loupané. A malým dětem raději okrájené zelené brambory vůbec nedávejte!


Nahnilé nebo uvnitř našedlé brambory

Foto: Shutterstock.com

 

Tady záleží na tom, zda černé nebo šedivé skvrny vznikly otlakem při špatné dopravě nebo skladování, ale nejsou zdraví nebezpečné, nebo jde o hnilobu či plíseň. V takovém případě se takto napadené hlízy nikdy nesnažte zachránit. Možná si myslíte, že když odkrojíte špatnou část, můžete zbytek klidně použít, ale ohrožujete tím sami sebe. Plísně totiž produkují toxiny, které jsou mimo jiné i karcinogenní. A ty jsou "rozlezlé" v celé napadené bramboře.

FotoFoto

Diskuse k článku

.

Bramborový salát 7x jinak: Podle Dity P. i Zdeňka Pohlreicha

Každá rodina má jistě svůj tradiční recept na bramborový salát. Pokud ale máte chuť letos udělat změnu nebo si říkáte, že k majonézové klasice by se hodila ještě nějaká méně tradiční či odlehčená varianta, inspirujte se

Nejlepší recepty z vepřového! Bůček, rolády, kotlety nebo dušené soté

Že je vepřové maso moc tučné? Dnešní vepříci mají maso mnohem libovější! Proč si tedy čas od času nedopřát právě vepřové? Navíc z něj lze připravit na tisíc různých receptů a využít se dá téměř všechno – od bůčku přes kotlety a

Vepřová krkovička 7x jinak: Šťavnatosti tohoto masa se nic nevyrovná

Klasická česká kuchyně se bez vepřového prostě neobejde. Krkovice má pak tu výhodu, že je mnohem šťavnatější než kýta, ale nemusíte ji vařit tak dlouho jako plec a bude se jen rozpadat. Inspirujte se našimi recepty při přípravě

Nejlepší domácí hranolky nebo pečené brambory! Fígl, jak je mít co nejkřupavější

Pokud chcete opravdu vynikající hranolky nebo pečené brambory, pak je nekupujte v pytlíku, ale udělejte si je sami doma. A když se naučíte jednoduchý trik, budou vždy krásně křupavé a zlatavé!

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz