Jídlo vnímáme všemi smysly. Měli bychom tedy dbát na to, aby byl pokrm servírovaný rodině či přátelům nejen chutný, ale pěkný i na pohled. Stačí znát pár drobných kuchařských fíglů a z "obyčejného" jídla je rázem umělecké dílo, které potěší nejen chuťové, ale i zrakové buňky. A stačí vám k tomu jen zelenina a citrusy, které má v lednici každý z nás.
Kytička z limety nebo citronu
Šéfkuchař hotelu Mandarin Oriental Jiří Štift nám na kameru ukázal, jak si během pár sekund rychle a snadno, jen za pomoci malého ostrého nože, vytvoříte ze silnějšího plátku nebo poloviny citrusu kytičku, kterou pak můžete ozdobit třeba svíčkovou, řízek, rybu nebo studený talíř.
Růžička z rajčete
Použijte tvrdá rajčata. Nejprve škrabkou na brambory bez přerušení kolem dokola odkrojte jeden široký proužek. Potom proužek třikrát až čtyřikrát pevně obtočte – tak vytvoříte pevný střed. Pro vnější lístky zavinujte proužek už volněji a trochu jej rozevřete, abyste vytvořili růžičku.
Tulipán z rajčete
Očistěte si menší pevná rajčata. Ostrým nožem v nich udělejte 6 mělkých svislých zářezů, začněte vždy od špičky a nařízněte slupku a vrstvu dužniny hned pod ní. Ostrým nožem jemně oddělte naříznuté vrstvy a ohněte je tak, aby vznikly tulipánové plátky.
Mrkvové kytičky
Středně tenkou mrkev oškrábejte a omyjte. Ostřím škrabky, případně nožem, udělejte 6 úzkých zářezů po celé její délce. Pak mrkev rozkrájejte na plátky – tak vám vzniknou drobné kvítky. Použít je můžete nejen jako efektní dekoraci, ale také třeba do zeleninových salátů.
Okurkový vějíř
Z omyté neoloupané okurky uřízněte váleček o rozměrech asi 5 x 1,5 cm. Ten pak rozkrájejte podélně na 7 proužků do hloubky 4 až 4,5 cm. Konec nechte v celku. Druhý, čtvrtý a šestý proužek jemně ohněte dovnitř a zbylé proužky opatrně rozevřete.
Pórkový chochol
Připravte si středně dlouhý pórek. Očistěte ho, opláchněte a osušte. Jeho horní část asi do 1/3 délky rozkrájejte křížem na co nejtenčí proužky. Namočte pórek do studené vody, aby byl pružnější a pak vlákna rozevřete, tím vytvoříte bohatý chochol.