Ať už jsou to polévky, omáčky nebo šťávy k masu, tam všude má jíška své místo. A jestli někdo tvrdí, že to jde i bez ní, nemá pravdu. Dobře zahuštěná omáčka totiž dobře přilne k masu, ale vodová se vsákne do knedlíků a jídlo doslova zkazí. Takže pokud zrovna nedržíte dietu, bez jíšky se prostě neobejdete. Umíte ji ale správně připravit? A jaké druhy existují?
Správně připravit jíšku tak, aby se v ní netvořily hrudky a krásně se spojila s omáčkou nebo polévkou, je kumšt. Na zahušťování byste měli používat jíšku světlou nebo tmavou, podle typu omáčky nebo šťávy. Světlá jíška se používá do polévek, koprovky, květákové nebo houbové polévky. Tmavá jíška se hodí pro přípravu kořeněných tmavých polévek, například gulášovky.
Šéfkuchaři radí: Jak připravit poctivý domácí vývar
Čím déle, tím lépe, zní základní pravidlo u pravého domácího vývaru. Chce to zvolit správné maso, dostatek zeleniny a hlavně mít trpělivost.Poradíme…celý článek
Jak udělat světlou jíšku
Na světlou jíšku budete potřebovat: Máslo a hladkou mouku. Jíška se vždy připravuje ze stejného množství tuku a hladké mouky – tedy kolik mouky, tolik tuku. Na jednu lžíci másla jednu lžíci mouky.
Postup: Rozpusťte (nesmí se rozpálit!) tuk a ve chvíli, kdy začne pěnit, nasypte do něj mouku a míchejte metličkou tak dlouho, až jíška přestane pěnit. Nenechávejte ji dlouho na ohni, světlá jíška má být mírně nažloutlá. Pak jíšku můžete zalít horkou vodou a míchat ji až do utvoření jemné hladké masy.
Jak jednoduše udělat domácí máslo se dočtete ZDE >>>
Domácí kečup hotový do hodiny! Pět tipů, jak na něj
Vybrat kvalitní kečup je občas složitější, než se zdá. Výrobci do něj schovávají konzervanty, cukry a často neobsahuje ani sedm procent rajčat. Vyzkoušejte…celý článek
Jak připravit tmavou jíšku:
Postupujte podobně jako u světlé jíšky. Ovšem na tmavou zásmažku potřebujete, aby se tuk rozpálil, tedy ne jen rozpustil. Teprve pak se přidá hladká mouka. Musíte pořád míchat a být ve střehu, abyste včas přestali, jinak se jíška odspodu spálí a bude nepoživatelná. Jakmile ji odstavíte, vydržte ji ještě asi půl minuty míchat – když si pořídíte hrnec s tzv. sendvičovým dnem, bude držet teplo i po odstavení, a vy tak jíšku nepřipálíte.
Jak zahustit omáčku
Pozor, i tady můžete udělat velkou chybu. Jak tedy jíšku přidat do polévky nebo omáčky? Když je jíška teplá, nemusíte se bát přidat do ní vlažnou nebo teplou tekutinu. Přilévání polévky do jíšky se hodí hlavně tam, kde zahušťujete polévku bez dalších příměsí – třeba vývar. Opět platí: nezapomínejte míchat, aby se vše krásně spojilo.
Přidávání jíšky do omáčky, nebo polévky se hodí zase tam, kde obsahuje omáčka či polévka suroviny nakrájené na kousky. Ty by totiž překážely rozmíchávání metličkou během přilévání. Ideální postup pro guláš nebo zeleninové polévky. A ještě jedna informace: jestli chcete, aby jídlo fakt dobře chutnalo, po provaření by se měla ještě jíška scedit – zvláště u hladkých omáček a šťáv.
Pravý hospodský guláš krok za krokem: Základem je poctivé maso!
Zvlášť v sychravých dnech naše chuť na nějaké pořádné teplé jídlo stoupá. Co takhle se zahřát poctivým gulášem plným křehkého dušeného masa? Výborně…celý článek
Domácí pečivo snadno a rychle: Vyzkoušejte osvědčené italské recepty
Není nad vůni čerstvého pečiva, která spolu s vůní kávy otevírá člověku nový den. Upečte si víkendovou snídani podle tradičních italských receptů a…celý článek