Chlebíčky nechybí na téměř žádném domácím večírku a silvestrovská párty je bez nich takřka nemyslitelná. I když zrovna neodpovídají moderním trendům zdravé výživy, nedáme na ně dopustit. Kde se ale vlastně chlebíček vzal? Jedná se o typicky český fenomén? A jaké druhy jsou neoblíbenější?
Historie chlebíčku od Napoleona až po první republiku!
Chlebíček má dlouhou historii, která se táhne až do středověku. Tehdy byly krajíce chleba používány jako jedlé tácky, na kterých bylo servírováno jídlo. Po skončení konzumace tohoto pokrmu byl chléb buď sněden, darován žebrákům, nebo hozen psům.
Jedna z legend praví, že za vznikem chlebíčků stojí sám Napoleon Bonaparte. Ten kvůli úspoře času preferoval studenou kuchyni, ale protože byl vybíravý, nechával si chléb servírovat tak, aby bylo hned vidět, čím je obložen.
Recepty na nejlepší chlebíčky: Těm českým se nic nevyrovná!

Kde se vzal český chlebíček? Geniální nápad ukrojit kousek veky, potřít ji pomazánkou a obložit nějakými dobrotami vznikl v hlavě pražského lahůdkáře…celý článek
Ze zemí západní Evropy se k nám dostal chlebíček přes Německo v devatenáctém století. Původně to byl plátek pečiva obložený jen jednou přísadou, případně se podával se slanečkem a cibulí.
„Popularizátorem chlebíčků byl Jan Paukert, který v roce 1916 založil slavné lahůdkářství na Národní třídě. Recept si přivezl z Itálie a ve svém podniku chlebíček přiblížil tomu, jak je připravujeme i u nás pod Řípem“, vysvětluje Tomáš Fabel ze společnosti Procházka, a.s. Největšími milovníky chlebíčků byli za první republiky Hugo Haas, Ema Destinová nebo Vlasta Burian.
Nejlepší pomazánky na chlebíčky i na jednohubky

Silvestrovské hodování se blíží, a pokud stále nemůžete přijít na to, co servírovat svým hostům, máme pro vás spoustu receptů na božské pomazánky.…celý článek
U nás i ve světě
Chlebíčky tedy nejsou pouze českým fenoménem. Různé typy „otevřených sendvičů“ se konzumují také v jiných zemích. V každé zemi či v každém regionu jsou však unikátní a překvapují paletou možností, které nabízejí. Chlebíčky se konzumují ve Francii, Německu, Rakousku, Holandsku, Polsku, Maďarsku, velmi populární jsou ve Skandinávii, v menší míře je najdeme také ve Velké Británii, USA nebo Kanadě.
Například ve Skandinávii se chlebíčky skládají z máslem potřeného chleba (nejčastěji žitného), jako obloha jsou používány například krevety, kaviár, uzený losos nebo sleď. V Holandsku jsou oblíbená smažená vejce, typický velšský rarebit se potom servíruje se zapečeným sýrem.
Češi fandí šunce a vejcím
A jak je to s chlebíčky u nás? „Prodáme velké množství chlebíčků s debrecínkou nebo chlebíčků se šunkou a vejcem. Naším naprosto nejoblíbenějším je ale klasický šunkový,“ popisuje Tomáš Fábel. Češi tedy vyhledávají především klasiku, oblibě se ale těší i moderní speciality, jako jsou například odlehčené tvarohové pomazánky.
Silvestrovské zobání: Jednohubky, po kterých se jen zapráší

Chlebíčky nebo jednohubky jsou ideálním parťákem na večírky. Připravíte je na mnoho způsobů. Jako základ potřebujete rohlíky, tousty nebo sušenky a…celý článek
Originální jednohubky: Lososové miniroládky nebo okurky s tuňákovým krémem

Chcete bodovat letos na Silvestra s originálním pohoštěním? S našimi minidobrůtkami rozhodně budete! Nechte se inspirovat netradičními jednohubkami…celý článek