Věděli jste, že polévky vaří lidstvo už od pravěku? Od té doby sice doznaly receptury značných změn, ale i tak zůstávají nejrůznější vývary, zahuštěné či krémové polévky základem celosvětové kuchyně. Ačkoli si v české gastronomii pomalu začínají nacházet své místo exotická vietnamská pho bo nebo studené ovocné polévky, klasika našich babiček stále vítězí. Kterou z následujících polévkových stálic vaří vaše babičky?
Dršťková polévka
Dršťková polévka pochází z Uher, odkud se rozšířila po celém území bývalého Rakousko-Uherska. Je známá také jako polévka staničních restaurací. Dodnes je vnímána jako vydatné hospodské jídlo. Nesmějí v ní chybět hovězí dršťky, paprika ani jíška.
Dršťky se vyrábějí z předvařených předžaludků skotu, které se vyprázdní a několikrát properou. Poté se svalovina nakrájí na nudličky a dršťky jsou na světě.
Jelikož má k této surovině mnoho strávníků výhrady, začali ji kuchaři nahrazovat, a to zejména nejrůznějšími druhy hub. Běžně se dnes proto můžete setkat s dršťkovou polévkou z hlívy ústřičné, kotrče nebo třeba václavek. Pro nikoho asi nebude překvapením, že dršťkovou milují zejména muži.

Dršťková polévka z na sádle osmažené cibule, česneku, zalitá vývarem a pokrájenými dršťkami. Dochutíme červenou paprikou a majoránkou. Naprostá delikatesa!…celý článek
Kulajda
Kulajda patří mezi naše tradiční pokrmy. Bývá uváděna s přízviskem jihočeská, ale vaří se ve všech krajích České republiky. Zvláštní název kulajda vznikl pravděpodobně z nářečního slovesa zakulat nebo zakudlit, což původně znamenalo zakvedlat.
Základ kulajdy tvoří kopr, smetana nebo mléko, vajíčka a brambory. Neexistuje jednotný názor na to, zda do ní patří také houby. Jak připravuje kulajdu vaše babička – s houbami, či bez?
Pokud vám babiččiny polévky a další jídla chutnají, soutěžte o zajímavé ceny na jakoodbabicky.cz. Vaše babička může vyhrát dokonce možnost vaření s Markétou Hrubešovou v novém pořadu TV Paprika: Recepty pro radost od našich babiček.

Vydatná polévka, která nahradí hlavní chod, má u nás letitou historii. Vyzkoušejte poctivou klasiku, na kterou stačí pár ingrediencí a všichni si pochutnají.…celý článek
Kyselo
Kyselo se řadí ke klenotům podkrkonošské kuchyně. Jednalo se o polévku chudých horalů, takže zapomeňte na ingredience jako smetana, slanina nebo uzenina. V pravém kyselu nemají co pohledávat. Základ této polévky tvoří chlebový kvásek.
V Krkonoších a okolí ho seženete běžně v pekařstvích. V jiných regionech je nutné provést pátrání nebo si nechat kvásek vzejít doma, což zabere asi dva dny. Někdy bývá kyselo zaměňováno s kulajdou, chutná ale díky nakyslému kvásku úplně jinak.
Tato polévka patří k místním specialitám také v Polsku. Zkuste si někdy u našich severních sousedů objednat żur.