5 tipů, jak připravit ty nejlepší burgery | Recepty.Blesk.cz

5 tipů, jak připravit ty nejlepší burgery

 • Co je nejdůležitější na dobrém hamburgeru? Kvalitní maso i volba správného pečiva
  Co je nejdůležitější na dobrém hamburgeru? Kvalitní maso i volba správného pečiva
  Foto: shutterstock.com
  21července   2015  /  06:00

  Ještě před pár lety jsme ty pravé hamburgery ani neznali. U stánků jsme se ládovali bezbarvými plackami postrádajícími jakoukoliv chuť a doplněnými kysaným zelím. V poslední době se však naštěstí začaly množit podniky, které ty pravé hamburgery nabízejí. A Češi jejich chuti propadli. Jak si je připravit doma?

 • Na poměru masa záleží  Výběr masa na hamburgery je víc než důležitý. Možná jste přesvědčeni, že když si u řezníka vyberete nádherně libový kousek a necháte si ho namlít, budou vaše hamburgery dokonalé. Bohužel to tak ale není. Nejlepším masem pro jejich přípravu je krk, podplečí nebo plec. Nejvhodnější je maso z mladých býčků, které se nechá vyzrát cca 14 dní. A záleží i na obsahu tuku. Ideální poměr je 70 až 80 % masa a 20 až 30 % tuku. Kromě libového hovězího můžete klidně přidat kus tučnějšího vepřového. Z libového masa by totiž hamburgery byly suché jako troud.
 • Vyhněte se koření


  Spousta lidí si hamburgery pořád tak trochu plete s našimi karbanátky. Do namletého masa tak přidává spoustu dalších ingrediencí, jako jsou nakrájená cibule, zelenina, sýry, vejce, strouhanka a další. Jenže nic z toho do pravého hamburgeru nepatří. Pokud je použité maso dostatečně kvalitní, tak ho není vůbec nutné kořenit. U kvalitního burgeru by takové dochucení mohlo zkazit i jeho chuť. Věřte, že úplně stačí ho jen z obou stran posolit a opepřit. 
 • Grilujte jako odborník


  Délka grilování nebo opékaní burgeru vždy záleží na jeho velikosti a na teplotě grilu, na kterém ho připravujete. Vždy se držte především velikosti pečiva a burger vždy udělejte o něco větší, při opékání se totiž smrskne. Doba úpravy se liší také podle typu a zralosti masa a stáří zvířete. Pohybuje se mezi minutou a půl až osmi minutami na každou stranu, takže nezbývá než to na prvním burgeru prostě vyzkoušet. Burger položte na gril, mírně ho houskou nebo obracečkou přitlačte a nechte do poloviny propéct bez otáčení. Díky přitlačení na začátku se vám maso nevyboulí a nezkroutí. To, že máte maso otočit, poznáte podle toho, že po krajích dostává šedivo-hnědou barvu. Kdybyste maso otočili dříve, mohl by se burger rozpadnout. Nikdy burger neotáčejte více než jednou. Po grilování nechte maso chvíli na talíři odpočinout, aby do sebe vtáhlo zpět šťávy, které se grilováním uvolnily.
 • Nezapomeňte na briošky


  Ani sebelepší burger však nebude dokonalý, pokud zvolíte špatné pečivo. Nemůžete použít jen tak nějakou "housku" či "kaiserku". Správný hamburger patří do máslové briošky, jejíž nasládlá chuť skvěle doplňuje slanou chuť masa, která se nerozpadá a dokáže do sebe vsáknout hodně šťávy. Briošku rozřízněte, řeznou stranou opečte nasucho a uchovejte v teple. Nakonec ji můžete lehce potřít máslem. Nepřehánějte to ale!
 • Harmonie chutí


  Tady konečně můžete popustit uzdu své fantazii. Záleží jen na vás a vašich chutích, co do burgeru dáte. Pamatujte si ale, že žádná chuť by neměla přebíjet tu další. Pořadí vrstev volte tak, aby vám při smáčknutí burgeru a při jídle po sobě vrstvy neklouzaly a burger se nerozjížděl v rukou. Před dokončením položte na maso dva plátky nějakého chuťově výraznějšího sýra, ideální volbou je čedar. Jednu stranu pečiva pomažte kečupem, druhou majonézou. Je na vás, zda použijete zeleninu čerstvou nebo ji ogrilujete. Dopředu si také můžete na grilu opéct slaninu dokřupava. Například list salátu zase pomůže, aby šťáva z masa nerozmočila briošku.

/
Autor: lena

Diskuse k článku

.

Nejlepší piškotové těsto! Už nikdy spálené, propadlé či nedopečené

Piškotové těsto je nejlehčí ze všech těst. Pokud to vaše ale pořád není dokonalé, zřejmě někde děláte chybu. Objem piškotového těsta totiž závisí na množství vyšlehaného vzduchu během šlehání vajec s cukrem. Když šlehání

Vepřová krkovička 7x jinak: Šťavnatosti tohoto masa se nic nevyrovná

Klasická česká kuchyně se bez vepřového prostě neobejde. Krkovice má pak tu výhodu, že je mnohem šťavnatější než kýta, ale nemusíte ji vařit tak dlouho jako plec a bude se jen rozpadat. Inspirujte se našimi recepty při přípravě

Báječné řízky: Vyzkoušejte pravý vídeňský, holandský nebo netradiční v bylinkové krustě

Řízky jsou naprostá klasika, bez které se neobejde snad žádná domácnost. Milují ho všichni a není divu. Dá se připravit z masa vepřového, kuřecího, krůtího nebo telecího. Dá se plnit sýrem nebo šunkou nebo ho lze usmažit z masa

Jak uvařit nejlepší guláš? Základem jsou dobré maso, cibule a trpělivost!

Uvařit skutečně dobrý guláš vyžaduje víc než zaručený recept po babičce. Zkazit se dá totiž i u guláše hodně. Přestože existují stovky nejrůznějších receptů, příprava guláše vyžaduje určitá pravidla. Bez nich rozhodně ten

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

České celebrity

Zpěvák Karel Gott: Kšefty s opilým řidičem!…

Karel Gott (78) si sice v posledních letech velmi pečlivě vybírá, kdo tvoří jeho tým a kdo s ním…

celý článek »

Svět

Země v ohrožení: Asteroid Bennu může způsobit…

Pro naše potomky může asteroid Bennu znamenat smrtící hrozbu. Vědci spočítali, že v září 2135 možná…

celý článek »

Svět

Poslední snímky nosorožce Sudána: Ošetřovatelé…

O smrti Sudána (†45), posledního samce nosorožce bílého severního, referují média napříč celou planetou…

celý článek »

Ročník 2017/18

Královec si po derby nezapíská tři zápasy:…

Kdyby mu nepomohlo video, asi by mu bylo ještě hůř. Rozhodčí Pavel Královec v derby Sparta–Slavia…

celý článek »