Nejoblíbenější polévky od našich babiček. Kterou vaří ta vaše? | Recepty.Blesk.cz

Nejoblíbenější polévky od našich babiček. Kterou vaří ta vaše?

Kulajda patří mezi naše tradiční pokrmy. Základ kulajdy tvoří kopr, smetana nebo mléko, vajíčka a brambory.
Foto: Shutterstock.com
03.06.2015 / 13:54

Věděli jste, že polévky vaří lidstvo už od pravěku? Od té doby sice doznaly receptury značných změn, ale i tak zůstávají nejrůznější vývary, zahuštěné či krémové polévky základem celosvětové kuchyně. Ačkoli si v české gastronomii pomalu začínají nacházet své místo exotická vietnamská pho bo nebo studené ovocné polévky, klasika našich babiček stále vítězí. Kterou z následujících polévkových stálic vaří vaše babičky?

Dršťková polévka

 

Dršťková

Dršťková polévka pochází z Uher, odkud se rozšířila po celém území bývalého Rakousko-Uherska. Je známá také jako polévka staničních restaurací. Dodnes je vnímána jako vydatné hospodské jídlo. Nesmějí v ní chybět hovězí dršťky, paprika ani jíška.

 

Dršťky se vyrábějí z předvařených předžaludků skotu, které se vyprázdní a několikrát properou. Poté se svalovina nakrájí na nudličky a dršťky jsou na světě.

 

Jelikož má k této surovině mnoho strávníků výhrady, začali ji kuchaři nahrazovat, a to zejména nejrůznějšími druhy hub. Běžně se dnes proto můžete setkat s dršťkovou polévkou z hlívy ústřičné, kotrče nebo třeba václavek. Pro nikoho asi nebude překvapením, že dršťkovou milují zejména muži.

Poctivá dršťková polévka

Poctivá dršťková polévka

Dršťková polévka z na sádle osmažené cibule, česneku, zalitá vývarem a pokrájenými dršťkami. Dochutíme červenou paprikou a majoránkou. Naprostá delikatesa!…celý článek

Kulajda

 

Kulajda patří mezi naše tradiční pokrmy. Základ kulajdy tvoří kopr, smetana nebo mléko, vajíčka a brambory.

Kulajda patří mezi naše tradiční pokrmy. Bývá uváděna s přízviskem jihočeská, ale vaří se ve všech krajích České republiky. Zvláštní název kulajda vznikl pravděpodobně z nářečního slovesa zakulat nebo zakudlit, což původně znamenalo zakvedlat.

 

Základ kulajdy tvoří kopr, smetana nebo mléko, vajíčka a brambory. Neexistuje jednotný názor na to, zda do ní patří také houby. Jak připravuje kulajdu vaše babička – s houbami, či bez?

 

Pokud vám babiččiny polévky a další jídla chutnají, soutěžte o zajímavé ceny na jakoodbabicky.cz. Vaše babička může vyhrát dokonce možnost vaření s Markétou Hrubešovou v novém pořadu TV Paprika: Recepty pro radost od našich babiček.

Kulajda

Kulajda

Vydatná polévka, která nahradí hlavní chod, má u nás letitou historii. Vyzkoušejte poctivou klasiku, na kterou stačí pár ingrediencí a všichni si pochutnají.…celý článek

Kyselo

 

Kyselo

Kyselo se řadí ke klenotům podkrkonošské kuchyně. Jednalo se o polévku chudých horalů, takže zapomeňte na ingredience jako smetana, slanina nebo uzenina. V pravém kyselu nemají co pohledávat. Základ této polévky tvoří chlebový kvásek.

 

V Krkonoších a okolí ho seženete běžně v pekařstvích. V jiných regionech je nutné provést pátrání nebo si nechat kvásek vzejít doma, což zabere asi dva dny. Někdy bývá kyselo zaměňováno s kulajdou, chutná ale díky nakyslému kvásku úplně jinak.

 

Tato polévka patří k místním specialitám také v Polsku. Zkuste si někdy u našich severních sousedů objednat żur.

Kyselo

Kyselo

Tradiční krkonošská polévkacelý článek

Diskuse k článku

.

Nejlepší piškotové těsto! Už nikdy spálené, propadlé či nedopečené

Piškotové těsto je nejlehčí ze všech těst. Pokud to vaše ale pořád není dokonalé, zřejmě někde děláte chybu. Objem piškotového těsta totiž závisí na množství vyšlehaného vzduchu během šlehání vajec s cukrem. Když šlehání

Vepřová krkovička 7x jinak: Šťavnatosti tohoto masa se nic nevyrovná

Klasická česká kuchyně se bez vepřového prostě neobejde. Krkovice má pak tu výhodu, že je mnohem šťavnatější než kýta, ale nemusíte ji vařit tak dlouho jako plec a bude se jen rozpadat. Inspirujte se našimi recepty při přípravě

Báječné řízky: Vyzkoušejte pravý vídeňský, holandský nebo netradiční v bylinkové krustě

Řízky jsou naprostá klasika, bez které se neobejde snad žádná domácnost. Milují ho všichni a není divu. Dá se připravit z masa vepřového, kuřecího, krůtího nebo telecího. Dá se plnit sýrem nebo šunkou nebo ho lze usmažit z masa

Jak uvařit nejlepší guláš? Základem jsou dobré maso, cibule a trpělivost!

Uvařit skutečně dobrý guláš vyžaduje víc než zaručený recept po babičce. Zkazit se dá totiž i u guláše hodně. Přestože existují stovky nejrůznějších receptů, příprava guláše vyžaduje určitá pravidla. Bez nich rozhodně ten

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

České celebrity

Zpěvák Karel Gott: Kšefty s opilým řidičem!…

Karel Gott (78) si sice v posledních letech velmi pečlivě vybírá, kdo tvoří jeho tým a kdo s ním…

celý článek »

Svět

Země v ohrožení: Asteroid Bennu může způsobit…

Pro naše potomky může asteroid Bennu znamenat smrtící hrozbu. Vědci spočítali, že v září 2135 možná…

celý článek »

Svět

Poslední snímky nosorožce Sudána: Ošetřovatelé…

O smrti Sudána (†45), posledního samce nosorožce bílého severního, referují média napříč celou planetou…

celý článek »

Ročník 2017/18

Královec si po derby nezapíská tři zápasy:…

Kdyby mu nepomohlo video, asi by mu bylo ještě hůř. Rozhodčí Pavel Královec v derby Sparta–Slavia…

celý článek »