Jak důležitá je teplota vody při přípravě kávy? Víc, než si myslíte | Recepty.Blesk.cz

Jak důležitá je teplota vody při přípravě kávy? Víc, než si myslíte

Foto: shutterstock.com
03.03.2016 / 06:00

Kvalita kávy, její čerstvost i hrubost mletí. Pokud na oblíbený voňavý nápoj nechodíte jen do kavárny, víte, že na tomhle všem opravdu záleží. Je tu však ještě jedna věc, která výslednou chuť kávy ovlivňuje mnohem víc, než si myslíte. A tou je správná teplota vody, kterou při přípravě používáte. Víte, kolik stupňů by měla mít?

 

I když to může znít neuvěřitelně, voda, kterou kávu zaléváme, a její teplota jsou jednou z nejdůležitějších podmínek pro přípravu chutného a voňavého nápoje. Voda totiž chuť z kávové sedliny doslova vytáhne. Tomuto procesu se říká extrakce, neboli vyluhování. 

 

Správná teplota pro dokonalou chuť

 

Zdá se vám, že vaše káva chutná hořce? Možná ji zaléváte vroucí vodou. V takovém případě riskujete, že kávu "spálíte", a z ní se tak uvolní zbytky, které vznikly při pražení. Je-li naopak voda příliš studená, riskujete nedostatečné vyluhování. Káva je pak slabá a může chutnat nakysle.

 

Existuje i způsob přípravy, který využívá studenou vodu – takzvaná cold brew, neboli filtrovaná ledová káva, kdy se káva nechává luhovat alespoň dvanáct hodin ve studené vodě, a vznikne tak kávový nápoj se sladkou ovocnou chutí a minimální kyselostí. To je ale na jiný článek.

 

Ani studená, ani vařící

 

Vraťme se teď tedy ke kávě klasické. Jak ji doma uvařit, abychom si ji opravdu vychutnali? Optimální teplota pro přípravu lahodného životabudiče se pohybuje okolo třiadevadesáti stupňů Celsia. Proč?

 

Jak potvrdily mnohé provedené výzkumy, právě při teplotě mezi devadesáti a šestadevadesáti stupni se totiž ve vodě nejlépe rozpouštějí aromatické látky, které pražené kávové zrno obsahuje. Právě proto tedy na teplotě vody opravdu záleží.

 

Jak teplotu kontrolovat?

 

Existuje hned několik způsobů, jak dosáhnout správné teploty pro přípravu kávy. Buď si můžete pořídit chytrou rychlovarnou konvici, která umí regulovat teplotu ohřívané vody v rozmezí od osmdesáti až do sta stupňů Celsia, nebo můžete použít další, mnohem méně pohodlnou možnost, a tou je koupit si nějaký potravinový teploměr a teplotu vody pracně měřit.

 

Pokud ale nechcete investovat do jakéhokoliv nákupu a vodu ohříváte v rychlovarné konvici, nechte ji nejdřív projít varem a poté, co se konvice vypne, počkejte přibližně půl minuty. Právě za tu dobu by měla teplota poklesnout na požadovanou výši.

 

UPEČTE SI NĚCO MALÉHO KE KÁVĚ:

MŘÍŽKOVÝ KOLÁČ

MAKOVÁ HRNKOVÁ BUCHTA

 

DALŠÍ RECEPTY Z KATEGORIE PEČENÍ

Diskuse k článku

.

Bramborová kaše jako od babičky! Jak na ni, aby byla dokonalá?

Zdá se, že udělat kaši z brambor je jednoduché. Ovšem zdání klame. Lahodná bramborová kaše by měla být bez hrudek, krémová, a přitom dost pevná. Ještě se vám taková nepovedla? Zkuste to podle našeho receptu!

Rychlé a levné večeře z brambor: Zapečené s masem, klasická cmunda nebo tradiční langoše!

Brambory jsou vděčné a patří k důležitým složkám našeho jídelníčku. Prý je to historicky nejpoužívanější potravina a v české kuchyni najdeme spoustu jídel, v nichž tvoří právě brambory základní surovinu. K nejoblíbenějším

Zelená rajčata nevyhazujte! Připravte z nich řízečky, čatní nebo je sterilujte

Pokud se vám letos úroda rajčat skutečně vyvedla, pak je možné, že vám jich ještě spousta nedozrálých zůstala na keříčcích. Nezoufejte a nevyhazujte je, můžete je skvěle využít v kuchyni.

Houbařská sezóna je tu! Uvařte si nejlepší houbové smaženice

Smaženice je první houbový recept, která vás napadne, když si z lesa přinsete plný košík. Kde rostou houby, vám sice neporadíme, ale recepty na poctivou smaženici vám nabídneme hned tři! Který si oblíbíte?

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

Seriály, filmy, kino a TV

Válka v zákulisí StarDance: Pomsta za nevěru…

I když dřív patřila Lucie Hunčárová (32) ke stálicím StarDance, letos má smůlu a místo na parket…

celý článek »

VIP sport

Sparťan Juliš plakal na svatbě, kouč Hašek…

Ačkoliv je mu teprve 23 let, má toho fotbalista Lukáš Juliš za sebou poměrně dost. Kromě toho, že…

celý článek »

Zdraví

Epidemiolog o drahé léčbě Kadeřávkové z…

Krásná Anna Kadeřávková (21) ze seriálu Ulice nejspíš trpí zbytečně! S lymskou boreliózou…

celý článek »

České celebrity

Starosta Novotný: Pravda o vyhazovu! Kvůli…

Nastupující řeporyjský starosta Pavel Novotný (37), showman, novinář a recesista s přezdívkou protekční…

celý článek »