Jak důležitá je teplota vody při přípravě kávy? Víc, než si myslíte | Recepty.Blesk.cz

Jak důležitá je teplota vody při přípravě kávy? Víc, než si myslíte

Foto: shutterstock.com
03.03.2016 / 06:00

Kvalita kávy, její čerstvost i hrubost mletí. Pokud na oblíbený voňavý nápoj nechodíte jen do kavárny, víte, že na tomhle všem opravdu záleží. Je tu však ještě jedna věc, která výslednou chuť kávy ovlivňuje mnohem víc, než si myslíte. A tou je správná teplota vody, kterou při přípravě používáte. Víte, kolik stupňů by měla mít?

 

I když to může znít neuvěřitelně, voda, kterou kávu zaléváme, a její teplota jsou jednou z nejdůležitějších podmínek pro přípravu chutného a voňavého nápoje. Voda totiž chuť z kávové sedliny doslova vytáhne. Tomuto procesu se říká extrakce, neboli vyluhování. 

 

Správná teplota pro dokonalou chuť

 

Zdá se vám, že vaše káva chutná hořce? Možná ji zaléváte vroucí vodou. V takovém případě riskujete, že kávu "spálíte", a z ní se tak uvolní zbytky, které vznikly při pražení. Je-li naopak voda příliš studená, riskujete nedostatečné vyluhování. Káva je pak slabá a může chutnat nakysle.

 

Existuje i způsob přípravy, který využívá studenou vodu – takzvaná cold brew, neboli filtrovaná ledová káva, kdy se káva nechává luhovat alespoň dvanáct hodin ve studené vodě, a vznikne tak kávový nápoj se sladkou ovocnou chutí a minimální kyselostí. To je ale na jiný článek.

 

Ani studená, ani vařící

 

Vraťme se teď tedy ke kávě klasické. Jak ji doma uvařit, abychom si ji opravdu vychutnali? Optimální teplota pro přípravu lahodného životabudiče se pohybuje okolo třiadevadesáti stupňů Celsia. Proč?

 

Jak potvrdily mnohé provedené výzkumy, právě při teplotě mezi devadesáti a šestadevadesáti stupni se totiž ve vodě nejlépe rozpouštějí aromatické látky, které pražené kávové zrno obsahuje. Právě proto tedy na teplotě vody opravdu záleží.

 

Jak teplotu kontrolovat?

 

Existuje hned několik způsobů, jak dosáhnout správné teploty pro přípravu kávy. Buď si můžete pořídit chytrou rychlovarnou konvici, která umí regulovat teplotu ohřívané vody v rozmezí od osmdesáti až do sta stupňů Celsia, nebo můžete použít další, mnohem méně pohodlnou možnost, a tou je koupit si nějaký potravinový teploměr a teplotu vody pracně měřit.

 

Pokud ale nechcete investovat do jakéhokoliv nákupu a vodu ohříváte v rychlovarné konvici, nechte ji nejdřív projít varem a poté, co se konvice vypne, počkejte přibližně půl minuty. Právě za tu dobu by měla teplota poklesnout na požadovanou výši.

 

UPEČTE SI NĚCO MALÉHO KE KÁVĚ:

MŘÍŽKOVÝ KOLÁČ

MAKOVÁ HRNKOVÁ BUCHTA

 

DALŠÍ RECEPTY Z KATEGORIE PEČENÍ

Diskuse k článku

.

Domácí kečup na 5 způsobů: Už nikdy nebudete chtít jiný

Domácí kečup je mnohem lepší než ten kupovaný. Nejsou v něm žádné konzervanty, ale ani chutí se nedají srovnat. Ten, který si uvaříte doma, totiž opravdu chutná božsky.

Rychlé letní večeře hotové do třiceti minut! Saláty, těstoviny nebo ryby

Komu by se v horku chtělo vařit a trávit u sporáku dlouhé hodiny? Jen málokomu. Přesto jíst musíme, takže vám nabízíme recepty, které jsou hotové do půlhodiny, jsou snadné, a navíc nejsou těžké, takže po obědě můžete klidně

Domácí dresinky do všech salátů: Italský, francouzský i česnekové aioli

Léto a horké dny přejí lehkým jídlům, zejména zeleninovým salátům. Pokud vás už unavuje používat jen jednu jedinou zálivku nebo dresink, vyzkoušejte naše recepty. Některé vás určitě překvapí.

Připravte si tradiční maďarské lečo: Vejce do něj nepatří!

Sezona, ve které máte k dispozici spoustu zralých paprik a rajčat plných slunce, je naprosto ideální k přípravě leča. Jistě znáte klasickou českou verzi, do které se na závěr přidávají vejce. Věděli jste ale, že v pravém

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

České celebrity

Smutný Krampol v bolestech: Zdrtil ho verdikt…

Jiří Krampol (80) už delší dobu bojuje s velkými bolestmi v kolenou, kvůli kterým nemůže skoro už…

celý článek »

Svět

Italská apokalypsa: Nejméně 35 mrtvých po…

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v úterý zřítila asi stometrová část mostu.…

celý článek »

Politika

VIDEO: Kluci v akci! Stropnický s přítelem…

Spousta práce, peněz a času. A rozhodně žádné hraní si na panstvo. Tak pražský politik Matěj Stropnický…

celý článek »

První liga

Jágr: Kdybych teď skončil, jsem v pohodě.…

Necítí se zcela fit a v plné síle, přesto stále pokračuje. V přípravě na novou sezonu žene Jaromíra…

celý článek »