Fotíme jídlo: Nejlepší triky od profíka | Recepty.Blesk.cz

Fotíme jídlo: Nejlepší triky od profíka

foto jídla
1
foto jídla
Foto: Shutterstock
01.02.2015 / 13:56

Chcete se pochlubit čerstvě napečeným cukrovím nebo dalšími vlastnoručně vytvořenými lahůdkami přátelům na sociálních sítích? Víme, jak je zdokumentovat tak, aby se jim nad fotkami sbíhaly sliny. A je jedno, zda fotíte nejnovější zrcadlovkou od Nikonu nebo telefonem. Vždy můžete dosáhnout přesvědčivého výsledku.

Kompozice je základ

K focení jídla je dobré přistupovat podobně jako ke krajině. Vnímejte tvary, barvy, struktury. U většího počtu stejných kousků (zákusky, kanapky atd.) využijte rytmus, tedy opakování stejného tvaru v obrazu.


foto jídla

Budiž světlo

Nejlepší je fotit za denního světla tak, abyste měli zdroj lehce v zádech a ze strany. Pokud pracujete v interiéru za umělého osvětlení, zkuste si nastavit protisvětlo, například lampičku, a experimentujte. Běžné osvětlení místnosti někdy není pro kvalitní fotku dostačující, proto je dobré dopomoci si vhodným bleskem. Nenastavujeme jej však přímo na focenou scénu, ale vždy odrazem. K tomu se používají odrazné desky, které ale hravě nahradíte čtvrtkou bílého papíru nebo i talířem.

Úhel pohledu

Pokud je obsah talíře členitější, je dobré, aby měla výsledná kompozice pozadí a popředí. Toho dosáhnete fotografováním ze strany, je dobré vyzkoušet si různé úhly. Nejlépe působí takový pohled, jako když se osoba sedící u stolu na jídlo dívá. Tedy přibližně úhel 30 stupňů. Naopak plošší pokrmy – polévky, koláče apod. – mohou velmi dobře vypadat focené kolmo shora.

Nebojte se pracovat s malou hloubkou ostrosti. Tím dosáhnete ostrého zobrazení detailu, na který zaostříte, zatímco okolí zůstává neostré. Podpoříte tím nejdůležitější místo na pokrmu.


foto jídla

V nádobí vede klasika

V módě je sice nádobí nejrůznějších barev, ale na fotkách se nejlépe vyjímá bílá, která nezkresluje barvy jídla. Stejně tak jsou vhodné neutrální barvy prostírání. Citlivě zakomponujte doplňky, jako jsou sklenice, příbory nebo dekorace, dosáhnete tím přirozeného dojmu.

Pokud to myslíte vážně, investujte

Pokud si chcete vést svůj vlastní kuchařský blog nebo propagovat svou restauraci, doporučujeme přece jen investovat do vybavení. Slušnou fotku sice dnes vyfotíte mobilem i kompaktním fotoaparátem, ale digitální zrcadlovka má řadu nesporných výhod a funkcí. Například digitální zrcadlovky řady Nikon umějí vyvážit poměr bílé barvy na obrázku či regulovat odlesky porcelánu.

 

Diskuse k článku

.

Recepty z mletého masa, které nikdy neomrzí! Sekaná, rizoto nebo pirohy!

Mleté maso je vděčné, univerzální a můžete ho ochucovat na tisíc způsobů. A nikdy se neomrzí. Lze z něj připravit oblíbené karbanátky, sekanou, ale také můžete experimentovat a vyzkoušet recepty, které pocházejí třeba z

Poctivá domácí šunka! Vyrobte si tu nejlepší a bez "éček"!

Chcete mít jistotu, že šunka, kterou si dopřejete, je opravdu kvalitní a nejsou v ní žádná "éčka" ani chemikálie? Existuje spousta receptů, ale tenhle je naprosto jednoduchý.

Rychlé podzimní koláče: Jablkové, dýňové nebo ořechové s čokoládou!

Podzim je nádherné období, v němž můžeme v kuchyni zužitkovat všechny dary přírody. Vykouzlete svým blízkým nebo návštěvě rychlé a dokonalé koláče z jablek, dýně nebo ořechů. Fantazii se meze nekladou a vy můžete vyzkoušet

Bramborová kaše jako od babičky! Jak na ni, aby byla dokonalá?

Zdá se, že udělat kaši z brambor je jednoduché. Ovšem zdání klame. Lahodná bramborová kaše by měla být bez hrudek, krémová, a přitom dost pevná. Ještě se vám taková nepovedla? Zkuste to podle našeho receptu!

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

České celebrity

Osud malého Adámka (10) rozplakal i Krainovou!…

Případ malého Adámka (10), kterého nechali dlouhých 13 minut krvácejícího a bez pomoci v pardubické…

celý článek »

Krimi

Neviděli jste mého syna Roberta? Zoufalá…

Strach, panika a zoufalost. To všechno nyní prožívá maminka Roberta Krause z Chebska. Její třináctiletý…

celý článek »

České celebrity

Dara si hraje s ohněm? Zveřejnila písničku…

Ona si nedá pokoj! I když jí už dal expartner Rytmus (41) jasně najevo, aby mu dala pokoj, Dara Rolins…

celý článek »

Události

„Mlátička“ Ondráček dostal metál od bojovníků…

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček obdržel tento týden ocenění od Českého svazu bojovníků za svobodu…

celý článek »