Fotíme jídlo: Nejlepší triky od profíka | Recepty.Blesk.cz

Fotíme jídlo: Nejlepší triky od profíka

foto jídla
1
foto jídla
Foto: Shutterstock
01.02.2015 / 13:56

Chcete se pochlubit čerstvě napečeným cukrovím nebo dalšími vlastnoručně vytvořenými lahůdkami přátelům na sociálních sítích? Víme, jak je zdokumentovat tak, aby se jim nad fotkami sbíhaly sliny. A je jedno, zda fotíte nejnovější zrcadlovkou od Nikonu nebo telefonem. Vždy můžete dosáhnout přesvědčivého výsledku.

Kompozice je základ

K focení jídla je dobré přistupovat podobně jako ke krajině. Vnímejte tvary, barvy, struktury. U většího počtu stejných kousků (zákusky, kanapky atd.) využijte rytmus, tedy opakování stejného tvaru v obrazu.


foto jídla

Budiž světlo

Nejlepší je fotit za denního světla tak, abyste měli zdroj lehce v zádech a ze strany. Pokud pracujete v interiéru za umělého osvětlení, zkuste si nastavit protisvětlo, například lampičku, a experimentujte. Běžné osvětlení místnosti někdy není pro kvalitní fotku dostačující, proto je dobré dopomoci si vhodným bleskem. Nenastavujeme jej však přímo na focenou scénu, ale vždy odrazem. K tomu se používají odrazné desky, které ale hravě nahradíte čtvrtkou bílého papíru nebo i talířem.

Úhel pohledu

Pokud je obsah talíře členitější, je dobré, aby měla výsledná kompozice pozadí a popředí. Toho dosáhnete fotografováním ze strany, je dobré vyzkoušet si různé úhly. Nejlépe působí takový pohled, jako když se osoba sedící u stolu na jídlo dívá. Tedy přibližně úhel 30 stupňů. Naopak plošší pokrmy – polévky, koláče apod. – mohou velmi dobře vypadat focené kolmo shora.

Nebojte se pracovat s malou hloubkou ostrosti. Tím dosáhnete ostrého zobrazení detailu, na který zaostříte, zatímco okolí zůstává neostré. Podpoříte tím nejdůležitější místo na pokrmu.


foto jídla

V nádobí vede klasika

V módě je sice nádobí nejrůznějších barev, ale na fotkách se nejlépe vyjímá bílá, která nezkresluje barvy jídla. Stejně tak jsou vhodné neutrální barvy prostírání. Citlivě zakomponujte doplňky, jako jsou sklenice, příbory nebo dekorace, dosáhnete tím přirozeného dojmu.

Pokud to myslíte vážně, investujte

Pokud si chcete vést svůj vlastní kuchařský blog nebo propagovat svou restauraci, doporučujeme přece jen investovat do vybavení. Slušnou fotku sice dnes vyfotíte mobilem i kompaktním fotoaparátem, ale digitální zrcadlovka má řadu nesporných výhod a funkcí. Například digitální zrcadlovky řady Nikon umějí vyvážit poměr bílé barvy na obrázku či regulovat odlesky porcelánu.

 

Diskuse k článku

.

Máte doma záplavu rajčat? 3 geniální a snadné tipy, co s nimi udělat!

Zahrada plná rajčat a vy je nezvládnete všechny sníst? Nevadí, poradíme vám, jak je zpracovat. Je přece škoda, abyste je vyhodili. Zkuste tyhle tři recepty, které se rozhodně budou v kuchyni hodit.

Domácí kečup na 5 způsobů: Už nikdy nebudete chtít jiný

Domácí kečup je mnohem lepší než ten kupovaný. Nejsou v něm žádné konzervanty, ale ani chutí se nedají srovnat. Ten, který si uvaříte doma, totiž opravdu chutná božsky.

Rychlé letní večeře hotové do třiceti minut! Saláty, těstoviny nebo ryby

Komu by se v horku chtělo vařit a trávit u sporáku dlouhé hodiny? Jen málokomu. Přesto jíst musíme, takže vám nabízíme recepty, které jsou hotové do půlhodiny, jsou snadné, a navíc nejsou těžké, takže po obědě můžete klidně

Levandulové recepty, které musíte vyzkoušet! Sirup, zmrzlina nebo limonáda na osvěžení

Není snad typičtější symbol léta než právě levandule. Přestože se jí daří hlavně ve Středomoří, můžete ji pěstovat i u nás doma. Její vůně je nezaměnitelná a vedle toho, že se používá do kosmetiky, skvěle ladí i s potravinami,

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

Politika

Stát se připravuje na „suché roky“. Bude…

Není pitná voda. Obce se hlásí o pomoc. Tu nabízí například Správa státních hmotných rezerv. Opatření…

celý článek »

České celebrity

Těhotná Adriana Sklenaříková (46): Poslední…

Slovenská topmodelka Adriana Sklenaříková (46) už počítá poslední hodiny do porodu svého prvního…

celý článek »

Svět

Šokující foto: Z janovského mostu týdny…

Šokující fotografie se objevily na sociálních sítích pouhý den po tragickém zřícení mostu v italském…

celý článek »

Příběhy

Zkrachovalý milionář žije přes 20 let na…

Novodobý australský Robinson David Glasheen drží smutek. Zemřel mu totiž jeho nejbližší a vlastně…

celý článek »