S podzimem nepřichází jen sezóna hub a zvěřiny, ale podzim je také sezónou barevných a lahodných dýní. Přestože byla dýně dlouhou dobu považována jen za dekoraci, její obliba v kuchyních v posledních letech právem vzrostla a na naše stoly se dostává čím dál častěji. Jak ji ale očistit, než se z ní rozhodnete vařit? Zeptali jsme se Radka Davida - šéfkuchaře restaurací Babiččina zahrada a La Veranda.
Dýni rozkrojte, abyste ji mohli očistit od semínek, která se nacházejí uvnitř. Menší dýni stačí jen rozpůlit, tu velkou je ale dobré rozkrájet na více částí, se kterými se vám bude lépe pracovat. Na co nesmíte zapomenout, je pořádně ostrý nůž - dýně má poměrně tuhou slupku, a je proto potřeba, aby vám po ní nůž neklouzal.
Polévkovou lžící zevnitř dýně vyberte semínka i s dužinou. Když jsou krásně velká, můžete je očistit, usušit a použít při dalším vaření nebo přímo vyloupat a sníst.
Jakmile máte vnitřek dýně očištěný, vezměte si malý nůž nebo škrabku na zeleninu a oloupejte z dýně tvrdou slupku. Některé dýně, jako je například Hokkaidó, se loupat nemusí a můžete je péct i se slupkou, která změkne a upeče se dokřupava. U dýní, které mají slupku tvrdou, ji ale vždy před přípravou odstraňte.
Takto očištěná dýně je hotová k dalšímu zpracování. Můžete z ní připravit pyré, které je ideálním základem pro hřejivou dýňovou polévku nebo italské rizoto. Klidně ji ale můžete jen upéct a podávat jako přílohu.
Bruschetta s pečenou dýní a kozím sýrem

Bruschetta s dýní a kozím sýrem je skvělým předkrmem, svačinou nebo lehčí večeří!celý článek
Ožralí špekouni podle Ládi Hrušky

Naprostá klasika, která by neměla chybět v žádné pořádné hospodě – takové jsou buřty na pivě. Zkuste si je připravit tak, jak radí Láďa Hruška ve své…celý článek

Základem tradičního leča (maďarsky lecsó) není nic jiného než čerstvá sezonní zelenina. Ovšem pozor, vejce do něj nepatří!celý článek

Smažený sýr je klasika, kterou nepohrdne téměř nikdo. Pokud na něj máte chuť a chcete si dát nějaký skutečně výborný, zkuste tento, který byl oblíbený…celý článek