Potraviny, které klidně můžete zamrazit. Patří mezi ně bílky, mléko, víno či banány | Recepty.Blesk.cz

Potraviny, které klidně můžete zamrazit. Patří mezi ně bílky, mléko, víno či banány

Banán by vás asi nenapadlo mrazit, že?
Banán by vás asi nenapadlo mrazit, že?
Foto: Shutterstock
01.04.2015 / 06:00

Neradi plýtváte potravinami? Hledáte další způsoby, jak ušetřit čas a peníze? Pak se vám budou tyhle informace hodit! Seznámíme vás s deseti potravinami, které vás určitě nikdy nenapadlo zmrazit.

Vaječné bílky i žloutky

Foto: profimedia.cz

Znáte to: vaříte, pečete a nakonec vám zbudou bílky, nebo naopak zase žloutky. Ty pak obvykle v mističce nebo hrnečku dáme do ledničky, kde pomalu vysychají a bují v nich bakterie. A nakonec je stejně vylijeme do odpadu. To je ale velká škoda. Můžete je totiž zamrazit a využít je jindy.

Příprava je snadná. Bílky mírně rozšlehejte, rozdělte do tvořítek na ledové kostky a nechte důkladně zmrznout. Zmrazené kostky přendejte do mrazicího sáčku, v němž vám vydrží až 6 měsíců. Nezapomeňte si na něj poznamenat datum zmrazení. Pokud vám zbudou žloutky, dejte je do krabičky, zalijte olejem a zmrazte. Po rozmrazení žloutky vyndejte z oleje a můžete je zpracovat jakýmkoliv běžným způsobem. Nikdy ale nezmrazujte vařená nebo smažená vejce, protože po rozmrazení mají gumovou konzistenci.

Mléko

Foto: Profimedia.cz

Ano, můžete zmrazit i mléko! Je ale pravda, že po rozmrazení se hodí spíše do vaření či pečení než na přímou spotřebu. Mohou se v něm totiž vytvořit hrudky. Nalijte ho do mrazuvzdorné, vzduchotěsné nádoby a nechte v ní dostatek volného prostoru, protože po zmrznutí zvětší svůj objem. Rozmrazujte ho pozvolna, nejlépe přes noc. Pak ho důkladně protřepejte.

Sýry

Foto: Profimedia

Drobné přebytky sýrů také klidně můžete zamrazit a pak je přidat třeba do polévky. Zbytky strouhaného sýra můžete zmrazit v mikrotenovém sáčku a pak je přidat do pokrmů či omáček přímo z mrazničky. Sýry si ale také můžete předmrazit třeba před cestou na dovolenou. Zmrazujte raději sýry s větším obsahem tuku zabalené do alobalu. Méně tučné sýry před mrazením nastrouhejte a uložte do uzavřených misek. Měkké sýry mrazte nerozbalené a uložené v mikrotenových sáčcích. Plátkový sýr mrazte proložený fólií nebo alobalem. Hermelín musí být před zmrazením již vyzrálý, po rozmrazení totiž už není schopen zrání.

Máslo

Foto: archiv Blesku

Při dnešních cenách másla je poměrně výhodné nakoupit si ho větší množství, když se za akční cenu objeví v nabídce některého ze supermarketů. Máslo můžete mít zmrazené až šest měsíců. Po delší době by se vám ale mohlo zkazit. Nechte ho jen rozmrazit přes noc, ráno bude chutnat jako čerstvé.

Ušlehaná šlehačka

Foto: Shutterstock.com

Když vám zbude ušlehaná smetana, nastříkejte na talíř nebo podnos úhledné kopečky a dejte je zmrazit. Když šlehačka ztvrdne, kopečky uvolněte nožem a vložte do mikrotenového sáčku a do mrazničky. Budete tak mít připravenou šlehačku na vídeňskou kávu nebo třeba dozdobení dezertů. Šlehačka vyndaná z mrazničky rozmrzne během pár minut.

Banány

Foto: profimedia.cz

Pokud máte doma nějaké přezrálé banány, na které už nemáte chuť, nevyhazujte je, ale zamrazte. Později je můžete využít na upečení nějakého výborného moučníku. Uvidíte, že se po takovém voňavém banánovém chlebu nebo krásně vlhké banánové bábovce jen zapráší.

Banány oloupejte a dejte je do mrazicího sáčku. Před upotřebením je pak jednoduše rozmrazte při pokojové teplotě.

Nakrájená cibule

Foto: Shutterstock.com

Přehnali jste to s odhadem a v zápalu krájení jste nasekali o jednu či dvě cibule víc? Nevadí! Ušetříte si práci a čas na jindy. Nakrájenou cibuli dejte do dobře těsnícího sáčku a zmrazte. Potřebné množství si pak snadno odlomíte a zbytek můžete zase vrátit zpět. Cibuli před použitím není třeba rozmrazovat, do vaření ji můžete použít přímo z mrazáku. Zmrazená cibule vydrží až 6 měsíců.¨

Nasekaný zázvor a česnek

Foto: Shutterstock.com

Stejně jako cibuli, i česnek a zázvor můžete při vaření používat přímo ve zmrazeném stavu. I v tomto případě tak můžete ušetřit čas. Oloupejte a nakrájejte česnek nebo zázvor na malé kousky a dejte do mrazicího sáčku. Zmrazit je můžete na dobu až 3 měsíců.

Víno

Foto: Shutterstock.com

Zbývá-li vám doma načaté víno, ze kterého jste dvě deci použili do vaření, zbytek zamrazte. V mrazáku vám vydrží 3 měsíce. Rozmrazené sice už nebude vhodné k pití, ale bude ideální pro vaření.


Rozlijte ho do tvořítek na ledové kostky a nechte důkladně zmrznout. Zmrazené kostky pak jen přendejte do mrazicího sáčku. Před použitím ho nemusíte rozmrazovat.

Pesto

Foto: Shutterstock.com

I když těstoviny s pestem milujeme, zase tak často je nejíme. Je ale škoda nechat drahé pesto zkazit. I tahle dobrota jde totiž skvěle zamrazit.

Rozdělte ho lžičkou do tvořítek na ledové kostky a nechte důkladně zmrznout. Zmrazené kostky pak jen přendejte do mrazicího sáčku, v němž vám vydrží až 3 měsíce. Každá kostka se pak přibližně rovná jedné polévkové lžíci čerstvého pesta.

 

FotoFoto

Diskuse k článku

.

Domácí nudle jako od babičky. Naučte se je krok za krokem a nebudete chtít jiné!

Že nemáte čas a že se dají nudle přece koupit už hotové? Jistě, dají. Ovšem dnes je trend připravovat v kuchyni vše nejčerstvější a pěkně po domácku. Jestli je vám to sympatické, pak se určitě domácí nudle naučte. Do kuřecí,

Poctivá domácí šunka! Vyrobte si tu nejlepší a bez "éček"!

Chcete mít jistotu, že šunka, kterou si dopřejete, je opravdu kvalitní a nejsou v ní žádná "éčka" ani chemikálie? Existuje spousta receptů, ale tenhle je naprosto jednoduchý.

Máte doma záplavu rajčat? 3 geniální a snadné tipy, co s nimi udělat!

Zahrada plná rajčat a vy je nezvládnete všechny sníst? Nevadí, poradíme vám, jak je zpracovat. Je přece škoda, abyste je vyhodili. Zkuste tyhle tři recepty, které se rozhodně budou v kuchyni hodit.

Vyrobte si domácí cider z vlastních jablek! Snadný recept, který zvládne každý

Co přijde v letních měsících vhod (a nejen v letních)? Lahodný cider z letních jablek, kterých máte přebytek. Tohle jablečné víno není tak těžké jako klasické víno, takže vás po něm nebude tolik bolet hlava. Jak na to?  

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz