Řezník Jan Sváček radí, jak poznáte dobrou šunku | Recepty.Blesk.cz

Řezník Jan Sváček radí, jak poznáte dobrou šunku

Foto: shutterstock.com
23.11.2015 / 06:00

Co říká slavný český uzenář a řezník Jan Sváček na to, že uzeniny jsou stejně škodlivé  jako cigarety? Prozradil nám nejen jak se pozná kvalitní šunka, ale také svůj oblíbený recept na tatarák.


360p 240p
Jak poznat kvalitní šunku vám poradí řezník a uzenář Jan Sváček • 


Světová zdravotnická organizace tvrdí, že uzeniny jsou stejně nebezpečné jako cigarety. Není to nesmysl?

Pravdu asi mají. Záleží ovšem na tom, jak kvalitní uzeniny konzumujeme. Z jakého masa se vyrábějí a jak jsou zpracované. Důležité je i z jakého chovu zvířata jsou. Pokud lidé nakupují z masových chovů, může to být opravdu problém, ale pokud se kráva nebo prase volně pase a maso je citlivě zpracované, tak nevěřím tomu, že je to škodlivé.

 

Jak lze poznat kvalitní maso a uzeniny?

To je právě ten problém. Většina výrobců jede na cenu a výrobky jsou podle toho upravené a vy to těžko poznáte. Ani když je salám dražší, tak nemusí být v pořádku. V zahraničí je zárukou kvality, když nakoupíte u malých farmářů. V Čechách to úplně pravda není. Na chuti to už vůbec nepoznáte. Já ano, ale člověk, který je vlastně zvyklý na spoustu chemie, která ve výrobcích je, tak nemá šanci. Jediné řešení je mít svého řezníka, kterému budete věřit.

 

Párky se zkaramelizovanou cibulí

Párky se zkaramelizovanou cibulí

Nemáte čas? Pak vyzkoušejte párky s cibulí. Jakkoliv nudně tento recept zní, u nás se stal absolutním vítězem!celý článek

 

Jak má vypadat kvalitní šunka?

Mělo by na ní být na první pohled vidět, že se jedná o svalovinu. Musí mít viditelnou strukturu a nesmí to být gumová hmota. Měli byste tak poznat, že kýta je kýta, že pečeně je pečeně, a to nejen na pohled, ale i podle chuti. Ze šunky také nesmí téct voda a měla by mít přirozenou barvu.

 

Jaký je váš oblíbený recept na tatarák?

Nejlepší, který jsem kdy jedl, je vlastně docela jednoduchý. Těžké je to jen v tom, že musí být z opravdu hodně dobrého hovězího masa. V Toskánsku mají hovězí plemeno, kterému se říká Firentina. Maso z tohoto plemene stačí namlít nebo nastrouhat, přidat olivový olej, mořskou sůl a pepř. To je naprosto skvostné jídlo. Ale základ je právě v tom mase.

 

Nejlepší recept! Pravý vídeňský řízek, jak se připravoval za Františka Josefa I.

Nejlepší recept! Pravý vídeňský řízek, jak se připravoval za Františka Josefa I.

Pořádný kus masa, dozlatova osmažený v trojobalu a zabírající většinu talíře. Naše české řízky mají proti tomu vídeňskému ještě co dohánět, zkrátka…celý článek

Diskuse k článku

.

Recepty z mletého masa, které nikdy neomrzí! Sekaná, rizoto nebo pirohy!

Mleté maso je vděčné, univerzální a můžete ho ochucovat na tisíc způsobů. A nikdy se neomrzí. Lze z něj připravit oblíbené karbanátky, sekanou, ale také můžete experimentovat a vyzkoušet recepty, které pocházejí třeba z

Poctivá domácí šunka! Vyrobte si tu nejlepší a bez "éček"!

Chcete mít jistotu, že šunka, kterou si dopřejete, je opravdu kvalitní a nejsou v ní žádná "éčka" ani chemikálie? Existuje spousta receptů, ale tenhle je naprosto jednoduchý.

Rychlé podzimní koláče: Jablkové, dýňové nebo ořechové s čokoládou!

Podzim je nádherné období, v němž můžeme v kuchyni zužitkovat všechny dary přírody. Vykouzlete svým blízkým nebo návštěvě rychlé a dokonalé koláče z jablek, dýně nebo ořechů. Fantazii se meze nekladou a vy můžete vyzkoušet

Bramborová kaše jako od babičky! Jak na ni, aby byla dokonalá?

Zdá se, že udělat kaši z brambor je jednoduché. Ovšem zdání klame. Lahodná bramborová kaše by měla být bez hrudek, krémová, a přitom dost pevná. Ještě se vám taková nepovedla? Zkuste to podle našeho receptu!

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

Příběhy

Bývalý lyžařský šampion ve 41 letech po…

Trojnásobný mistr světa v běhu na lyžích Švéd Per Elofsson prodělal v 41 letech mrtvici. Cévní mozková…

celý článek »

Královské rodiny

Natěšený otec princ Harry promluvil o pohlaví…

Stačil jeden „drzý“ fanoušek v Sydney, který pokřikoval na prince Harryho (34) a těhotnou Meghan…

celý článek »

Krimi

Dva chlapci (†5 a †7) utonuli v jezeře Lhota:…

Dvě ženy a jeden muž byli obviněni v souvislosti s tragickým utonutím dvou chlapců (†5 a †7) na jezeře…

celý článek »

Královské rodiny

Babička Middleton přijela za Pippou v kabátu…

Carole Middleton (63) byla spatřena před domem své dcery Pippy (35), která minulý týden porodila…

celý článek »