Nejlepší smažený sýr! Uvařte ho podle Kuchařky první republiky | Recepty.Blesk.cz

Nejlepší smažený sýr! Uvařte ho podle Kuchařky první republiky

Smažený sýr tak, jak se vařil za první republiky
Smažený sýr tak, jak se vařil za první republiky
Foto: alena Hrbková, Smart Press
28.05.2015 / 06:00

Smažený sýr je klasika, kterou nepohrdne téměř nikdo. Pokud víte, jak na něj, zkuste tento, který byl oblíbený za první republiky. Třeba vás ještě dokáže překvapit.

"Smažák" – milované i nenáviděné jídlo české kuchyně – se i přes svou velmi vysokou kalorickou hodnotu těší stále velké oblibě. To, že nejde jen o rychlou nouzovku z bufetu, dokazuje i fakt, že ho naleznete na jídelních lístcích mnoha vyhlášených restaurací. A že byl velmi populární už za první republiky!

 

"Smažený sýr je znám jednak z klasické italské kuchyně, jednak z kuchyně vídeňské, kde se připravoval coby levnější náhražka vídeňského řízku. A jak dokládají dobové kuchařky, byl populární i u nás, ať už přišel odkudkoliv," říkají autorky Kuchařky první republiky – Jitka Rákosníková a Eva Všetíčková.

 

Smažený sýr přitom není jen eidam "třicítka". Například tento recept vás nabádá vyzkoušet ementál nebo goudu – a rozhodně neuděláte špatně. Když už se pro smažený sýr k obědu rozhodnete, snažte se ho kombinovat s lehčí přílohou. Ideální je čerstvá zelenina. Když není tato možnost, tak alespoň vařené brambory. Skvělý je také s bramborovou kaší. Hranolky ale raději odmítněte.

Recepty první republiky: Co jedli Mandlová a Vlasta Burian?

Recepty první republiky: Co jedli Mandlová a Vlasta Burian?

Když se řekne "prvorepublikové", jako kdybychom zároveň říkali "prababička" nebo "nostalgie". Některá slova zkrátka mají zvláštní moc, která nás dokáže…celý článek

Na prvorepublikový smažený sýr budete potřebovat (4 porce):

 

  • 400 g sýra typu ementál nebo gouda
  • 1 rozšlehané vajíčko
  • špetka soli
  • hladká mouka
  • strouhanka
  • 50 až 60g přepuštěného másla

 

Postup:

 

"Pro osobu počítáme asi 100 g sýra, který si necháme u obchodníka nakrájet na potřebný počet tenkých plátků," radí ve své době známá kuchařka Z. Haškovcová.

 

Ze sýra odkrojíme případné tvrdé okraje a plátky klasicky obalíme. Dáme je na chvíli do chladu, obal nebude při smažení odpadávat.

 

Přepuštěné máslo rozehřejeme a sýrové řízky osmažíme z obou stran dozlatova. Podáváme je s bramborovou kaší přelitou rozehřátým máslem.

 

Foto: alena Hrbková, Smart Press Další skvělé prvorepublikové recepty naleznete v knize Kuchařka první republiky, kterou vydalo nakladatelství SmartPress v roce 2015.

FotoFoto

Diskuse k článku

.

Bramborový salát 7x jinak: Podle Dity P. i Zdeňka Pohlreicha

Každá rodina má jistě svůj tradiční recept na bramborový salát. Pokud ale máte chuť letos udělat změnu nebo si říkáte, že k majonézové klasice by se hodila ještě nějaká méně tradiční či odlehčená varianta, inspirujte se

Bábovky nejen na neděli: Hříšně čokoládová, citronová nebo tvarohová? Všechny chutnají skvěle!

Bábovka je tradiční nedělní klasika, která nikoho neurazí. Každá kuchařka má spoustu zaručeně těch nejlepších receptů a je jen na vás, která vám chutná nejvíc. Někdo má rád bábovku suchou, jiný miluje, když se rozplývá na

Nejlepší recepty z vepřového! Bůček, rolády, kotlety nebo dušené soté

Že je vepřové maso moc tučné? Dnešní vepříci mají maso mnohem libovější! Proč si tedy čas od času nedopřát právě vepřové? Navíc z něj lze připravit na tisíc různých receptů a využít se dá téměř všechno – od bůčku přes kotlety a

Nesmrtelné kuře: Jak ho naporcovat a připravit, abyste ušetřili

Kuřecí maso je bez nadsázky perfektní. Hodí se na přípravu hlavních chodů, můžete ho dát do salátu, do rizota, uvařit z něj dokonalou polévku nebo ho jednoduše upéct či hodit na gril. Kuřecí má jemnou chuť, obsahuje spoustu

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz