- Foto: shutterstock.com8. května 2016 / 06:00
Bylinky dodají vašemu jídlu barvu a aroma. Kromě toho jsou bazalka, šalvěj, fenykl a spol. také velmi zdravé. Poradíme vám, které si pořídit a do čeho je máte přidat.
Pažitka
Čerstvé svěží stonky, které chutí připomínají cibulku, se nejvíc hodí na dochucení tvarohu, vajíčkovo-sýrových pokrmů, polévek a omáček.
I kvítky jsou jedlé - využijete je třeba na dekoraci jarních chuťovek. Pažitku nikdy nedrťte, stačí ji jemně nakrájet, jinak zhořkne.Koriandr
Silná, jemně hořká bylinka je známá především v indické, turecké nebo ruské kuchyni. Její specifická nahořklá chuť ale nemusí být každému příjemná.
Libeček
Tuto bylinku můžete znát také pod názvem maggi. Nezapomínejte ji přidávat do každé polévky a guláše. Výborně ale dochutí i pečenou zeleninu, maso nebo omáčky.
Brutnák
Má podobné aroma jako okurka. V kuchyni se používá jen čerstvý, nikdy ho nevařte ani nepečte. Výborný je do salátů, polévek a vaječných jídel nebo dezertů. Jedlé květy jsou krásné v salátech a zamrazené v ledových kostkách se skvěle hodí do míchaných nápojů.
Estragon
Je velmi kořenitý, proto ho používejte velmi opatrně. Vhodný je do salátů, omáček, marinád nebo na dochucení octa.
Bobkový list
Čerstvé i sušené bobkové listy jsou výborné k masovým a zeleninovým pokrmům, do gulášů a kořeněných olejů. Dokonce se hodí i jako voňavá dekorace na balkon nebo terasu.
Fenykl
Čerstvý je dobrý k hlávkovým salátům a zejména k pokrmům z ryb. Malá hnědá semínka se hodí na dochucení chleba nebo pečiva. Čaj z rozdrcených semínek má zklidňující účinky a uvolňuje břišní křeče.
Tymián
Základní bylinka středozemní kuchyně. Listy i květy se hodí do omáček, vepřových specialit, k huse a divočině. Výborný je ke grilované rybě nebo kandované mrkvi.
Potočnice
Jedlé květy ostré kořenité rostlinky ozdobí tvarohové a vaječné pokrmy.
Pupeny nakládejte jako kapary do soli.Majoránka
Nevyhnutelná je zejména pro bramborové polévky a do karbanátků. Dá se dobře zmrazit nebo sušit. Sbírejte ji před rozkvětem, protože to je nejaromatičtější.
Řeřicha
Jemná rostlinka se dá lehce vypěstovat v misce na okně. Klíčky a mladé lístky se hodí zejména na přípravu jarních dobrot.
Petrželová nať
Hladké listy mají intenzivnější chuť než kudrnatá petrželka. Dobrá je do každého jídla, do salátů, polévek, k zelenině, do omáček a skoro do všech jídel s bramborami.
Máta
V Anglii se používá na dochucení jehněčího, v Itálii se spolu s bazalkou stará o typickou chuť minestrone. Čerstvé listy jsou dobré pro přípravu čaje, ale neodolatelné budou i v míchaných nápojích, salátech a dezertech.
Šalvěj
Má hořkou bylinkovou chuť a opravdu silné aroma, proto ji dávkujte jen velmi opatrně. Výborná bude k telecímu řízku nebo na pečení.
Kerblík
Malé lístky mají intenzivní aroma. Před rozkvětem sbírejte jen vnější listy a přidávejte je na dochucení polévek, světlých omáček, vaječných a jehněčích pokrmů. Pozor, vždy jen syrový. Nevařte ho.
Citronová meduňka
Citronové aroma se skvěle hodí do salátů, omáček, k rybě a do dezertů.
Meduňka bude osvěžující v míchaných nápojích, tvarohu a k jahodám. Přidávejte ji na dochucení už hotových pokrmů.Levandule
Stále zelená kytice má bylinkovou chuť. Mladými listy a stonky můžete dochutit rybu, jehněčí nebo také bábovku.
Oregano
Je jemnější a méně dřevnaté než majoránka. Neodmyslitelně patří k přípravě italských pokrmů, jako jsou pizza, těstoviny, saláty a mořské plody.
Rozmarýn
Silná, jemně nahořklá bylinka chutná intenzivněji, když ji povaříte nebo podusíte. Perfektní je s pečenými bramborami, vepřovým masem nebo drůbežím ragú.
VYZKOUŠEJTE RECEPTY:
PARMIGIANA - ITALSKÝ ZAPEČENÝ LILEK
TELECÍ LÍČKA NA VÍNĚ
VYZKOUŠEJTE MASOVÉ RECEPTY