5 tipů, jak využít starý chléb v kuchyni: Zachrání připálenou rýži a zbaví vás zápachu | Recepty.Blesk.cz

5 tipů, jak využít starý chléb v kuchyni: Zachrání připálenou rýži a zbaví vás zápachu

 • I pro starší chléb najdete v kuchyni využití.
  I pro starší chléb najdete v kuchyni využití.
  Foto: shutterstock.com
  14dubna   2016  /  06:00

  Určitě i vám doma často zůstane chléb, který už nikdo nechce jíst, protože už jste koupili čerstvý. Ten původní tak v chlebníku časem ztvrdne, zplesniví a skončí v koši. Možná jste ale netušili, že právě starší chléb může být skvělým pomocníkem každé hodpodyňky. Dokáže totiž téměř zázraky.

 • Absorbuje kuchyňské pachy

  ...

   

  Také tak milujete květák a brokolici, ale nepřipravujete je příliš často jen z toho důvodu, že celý byt "voní", jako byste někde v rohu měli uložený celý kompost? Je to proto, že obsahují látky, které se teplem uvolňují a páchnou. Jde především o kyselinu močovou a některé sirné sloučeniny. A obsahují je i další rostliny, jako jsou kapusta, zelí nebo kedlubny. Pokud ale hodíte při vaření do hrnce krajíc – nebo dva – chleba a povaříte ho s upravovanou zeleninou, zjistíte, že dokáže pachy vstřebat. Po pěti minutách ho pak vyndejte.

 • Zachrání olej před přepálením


   

  Při přípravě smažených pokrmů zase určitě oceníte, že pár kousků chleba vhozených při smažení do oleje v pánvi dokáže účinně zabránit jeho přepálení. A nejen to. Chléb vám může pomoci určit, na jakou teplotu je olej rozehřátý. Pokud vhozený kousek klesne až na dno pánve a nevyplave na povrch, je teplota nižší než 150 °C. Taková teplota je na smažení příliš nízká. Pokud dopadne na dno a pomalu stoupá, má olej teplotu okolo 160 °C, což je teplota ideální na smažení zeleniny. Pokud kousek chleba vyplave rychle na povrch, dosahuje teplota oleje asi 180 °C, v takovém případě nádherně osmažíte všechny druhy potravin. Pokud se chleba neponoří vůbec a začne se okamžitě smažit, má olej svou maximální teplotu, tedy okolo 190 °C.

 • Zbaví připálenou rýži zápachu

  ...

   

  Pokud se vám povedlo připálit rýži, nemusíte hned vařit novou. Na povrch jen položte pár krajíčků bílého chleba a hrnec přikryjte čistou pokličkou. Za pár minut by měl být zápach pryč a vy ji můžete klidně naservírovat. Dejte si jen pozor, ať nenaberete i spálenou rýži zespodu. Asi centimetr vysokou vrstvu raději obětujte.

 • Zabrání vzplanutí tuků při grilování


   

  S teplým počasím přichází i čas grilování. Při něm se ale často potýkáme s tím, že tuk kapající na rozpálený plech pod roštem kouří, a dokonce může i vzplanout. Obvykle totiž tuk z připravovaného masa kape dolů do misky, která ho zachytává. Nezapomínejte ale na to, že těsně pod ní jsou žhavé uhlíky. Maso je pak sežehnuté, a navíc může dojít i k požáru nebo ošklivému popálení lidí pohybujících se v blízkosti grilu. Příště proto misku vyložte krajíci starého chleba. Ten veškerý skapávající tuk absorbuje a vy se nemusíte obávat žádné nehody.

 • Vyčistí mlýnek

  ...

   

  Používáte doma mlýnek na mletí masa, máku, ořechů nebo kávy? Pak určitě víte, že není snadné zbavit veškeré záhyby uvnitř zbytků. Když si ale po mletí na pomoc vezmete starý chléb, čištění bude mnohem jednodušší. Po skončení mletí umelte ještě krajíc nebo dva starého chleba. Chléb odstraní nejen i ty sebemenší zbytky, ale dokonce i mlýnek odmastí. Ten tak bude zase jako nový. A vůbec nezáleží na tom, zda jde o mlýnek manuální ještě po babičce nebo moderní elektrický.

   

  VYZKOUŠEJTE RECEPTY:

  FRANKFURTSKÁ POLÉVKA

  OHNIVÉ KUŘE

   

  PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ RECEPTY Z MASA

/
Autor: lena

Diskuse k článku

.

Recepty z mletého masa, které nikdy neomrzí! Sekaná, rizoto nebo pirohy!

Mleté maso je vděčné, univerzální a můžete ho ochucovat na tisíc způsobů. A nikdy se neomrzí. Lze z něj připravit oblíbené karbanátky, sekanou, ale také můžete experimentovat a vyzkoušet recepty, které pocházejí třeba z

Poctivá domácí šunka! Vyrobte si tu nejlepší a bez "éček"!

Chcete mít jistotu, že šunka, kterou si dopřejete, je opravdu kvalitní a nejsou v ní žádná "éčka" ani chemikálie? Existuje spousta receptů, ale tenhle je naprosto jednoduchý.

Bramborová kaše jako od babičky! Jak na ni, aby byla dokonalá?

Zdá se, že udělat kaši z brambor je jednoduché. Ovšem zdání klame. Lahodná bramborová kaše by měla být bez hrudek, krémová, a přitom dost pevná. Ještě se vám taková nepovedla? Zkuste to podle našeho receptu!

Zelená rajčata nevyhazujte! Připravte z nich řízečky, čatní nebo je sterilujte

Pokud se vám letos úroda rajčat skutečně vyvedla, pak je možné, že vám jich ještě spousta nedozrálých zůstala na keříčcích. Nezoufejte a nevyhazujte je, můžete je skvěle využít v kuchyni.

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

Příběhy

Bývalý lyžařský šampion ve 41 letech po…

Trojnásobný mistr světa v běhu na lyžích Švéd Per Elofsson prodělal v 41 letech mrtvici. Cévní mozková…

celý článek »

Královské rodiny

Natěšený otec princ Harry promluvil o pohlaví…

Stačil jeden „drzý“ fanoušek v Sydney, který pokřikoval na prince Harryho (34) a těhotnou Meghan…

celý článek »

Krimi

Dva chlapci (†5 a †7) utonuli v jezeře Lhota:…

Dvě ženy a jeden muž byli obviněni v souvislosti s tragickým utonutím dvou chlapců (†5 a †7) na jezeře…

celý článek »

Královské rodiny

Babička Middleton přijela za Pippou v kabátu…

Carole Middleton (63) byla spatřena před domem své dcery Pippy (35), která minulý týden porodila…

celý článek »