- Nenechte sýry zbytečně zplesnivět...Foto: Shutterstock.com5. dubna 2016 / 06:00
Zkyslé mléko, okoralý sýr, protlak s plísní na povrchu, zhnědlé banány... Potraviny nás stojí stále víc peněz. Přesto právě my Češi patříme k těm, kteří zkaženého jídla ročně vyhodí nejvíc. Takové plýtvání je často ale úplně zbytečné. Někdy jen stačí znát pár praktických fíglů, díky kterým vám běžně používané potraviny vydrží mnohem déle.
Sýry a mléko
Většina z nás si ráda pochutná na dobrém sýru. Ten je ale poměrně drahý. A i když je uložený v lednici, relativně brzy se na něm objeví plíseň. Ta je v pořádku, pokud jde třeba o nivu nebo roquefort, plíseň třeba na čedaru nás už nepříjemně překvapí. Oddálit zplesnivění můžete tak, že sýr obalíte do ubrousku namočeného do whisky a pak ho uložíte do sáčku. Dalším řešením je zabalit ho do pergamenového papíru a následně do fólie. Pokud chcete sýr ochránit před vysycháním, vetřete trochu másla na celý jeho povrch. Chcete-li uchovat načaté mléko nebo smetanu déle čerstvé, přidejte do nich špetku soli.
Banány
Když zjistíte, že banány, které máte doma, jsou už pokryté hnědými skvrnami, a tím pádem příliš zralé k přímé konzumaci, neznamená to ještě, že musí putovat do koše. Upečte z nich třeba banánový koláč nebo bábovku. Uvidíte, že takový moučník zachutná celé rodině. Pokud zrovna nemáte čas, oloupejte je a zamrazte. Před pečením je pak jen včas vyndejte, aby stačily rozmrznout.
Kořenová zelenina a zázvor
Mrkev, kořenová petržel i celer uložené v mikrotenovém sáčku v lednici mají často tendenci rychle hnít. Asi nejchoulostivější je právě v kuchyni nejčastěji používaná mrkev. Zázvor zase rychle vysychá. Proto je příště raději než do chladničky uložte do květináče naplněného pískem. Ten by měl být hliněný bez jakékoliv glazury. Květináč pak postavte někam na chladné a temné místo. Tímto způsobem uložená zelenina vydrží i víc než půl roku.
Rajský protlak
Určitě to také znáte. Mně se to stává téměř vždy, když protlak načnu. Do většiny receptů totiž potřebujete třeba jen jednu nebo dvě lžičky. A i když zbytek v plechovce nebo skleničce uložíte do lednice, za pár dnů už na povrchu bují plíseň. Protlak je tak na vyhození. Proto až příště zase načnete protlak, zamrazte si zbytek pro pozdější použití. Lžičkou udělejte na pečicí papír stejné hromádky a dejte je zamrazit. Zmrzlé pak už jen přendejte do uzavíratelného, dobře těsnícího sáčku a uložte v mrazničce. Až budete příště zase do polévky nebo omáčky potřebovat trochu rajského protlaku, stačí jen sáhnout do mrazáku. A nemusíte ho před tím ani rozmrazovat.
Rozinky
Rychle vysychají i rozinky, které čas od času potřebujeme do pečení. Co ale s nimi, když jsou pak tvrdé jak kámen? Tomu můžete zabránit tak, že je uložíte do nádoby s dobře těsnícím víkem. Pokud na to zapomenete, stále je ještě můžete zachránit. Stačí je dát do hrnce, zalít vodou tak, aby byly všechny ponořené, přivést do varu, odstavit a nechat deset minut máčet. Pak je jen slijte přes cedník a použijte. Překvapí vás, jak měkké a chutné zase budou.
VYZKOUŠEJTE RECEPTY:
PSTRUH NA MÁSLE S KMÍNEM
CIZRNA NA ITALSKÝ ZPŮSOB
UPEČTE SI SLADKÝ ZÁKUSEK