Albert Škola vaření: Nejčastější chyby při přípravě smoothie a domácích džusů | Recepty.Blesk.cz

Albert Škola vaření: Nejčastější chyby při přípravě smoothie a domácích džusů

Vyvarujte se chyb při přípravě ovocných a zeleninových drinků
Vyvarujte se chyb při přípravě ovocných a zeleninových drinků
Foto: Albert
03.08.2015 / 06:00

V létě je třeba se řádně osvěžit a také doplnit potřebnou energii. Obojí získáte, když si dopřejete domácí smoothie nebo džus. Ač se na první pohled jejich příprava zdá velmi jednoduchá, přesto lze i v ní natropit spoustu chyb. Pojďme se tedy společně podívat na to, čeho byste se měli vyvarovat, abyste získali ze svého ovoce a zeleniny jen to nejlepší.

Na džus jedině mixér


Opak je pravdou. S mixérem nikdy žádný džus nevykouzlíte. Původní anglické slovo juice znamená šťáva. Na džus budete tím pádem potřebovat odšťavňovač a trochu zručnosti. Tedy pokud nevlastníte automatický odšťavňovač.


Tím jsme si vymezili rozdíl mezi džusem a smoothie. Džus je vymačkaná šťáva z ovoce či zeleniny, kdežto smoothie je výsledek jejich rozmixování. Tam se vám mixér určitě hodit bude.


Čím víc druhů, tím lepší chuť


Tato chyba platí jak u džusů, tak u smoothie. Je hezké, pokud máte rádi téměř všechno ovoce a zeleninu, ale smíchat všechny vaše oblíbené druhy a vytvořit z nich džus nebo smoothie opravdu není dobrý nápad. Váš drink nejen nebude zářit pestrými barvami tak, jak si představujete, ale ani chuť nebude vůbec oslnivá. Naopak může se stát, že vaše dílo bude nepoživatelné. Tento způsob přípravy bych spíše zařadil do kategorie Pejska a Kočičky nebo vaření pana H.


RECEPT: Kiwi-mangové smoothie

Foto: Albert

Ve čtvrtek to připravím, v sobotu si pochutnám


Džusy i smoothie byste měli podávat výhradně čerstvé. Tedy odšťavnit nebo namixovat a ihned podávat. Skladování není úplně vhodné. Někdo by mohl namítat, že se s tím nemůže nic stát. Nicméně čerstvě vymačkaná šťáva nebo čerstvě namixované ovoce chutnají mnohem lépe než třídenní ležák z lednice.


Raději si počkejte a přípravu uskutečněte v den konzumace. Rozdíl v chuti je patrný na první doušek. Také se snažte připravit si jen tolik, kolik jste schopni vypít.


Ten banán je skoro nahnilý, mixnu ho do smoothie. Přece ho nevyhodím


Pamatujte, že džusy i smoothie byste měli připravovat výhradně z čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud se vám válí banán v míse na stole téměř týden a už byste ho raději nejedli, nedávejte ho ani do smoothie. Chuť čerstvého ovoce a zeleniny je nenahraditelná. Navíc pokud budete připravovat džus z čerstvého a šťavnatého jablka, určitě vám to půjde lépe než ze scvrklého a oschlého. Raději kupte čerstvé ovoce, i když je vám někdy líto to staré a oschlé vyhodit.


RECEPT: Jahodové smoothie s ovesnými vločkami

Foto: Albert

Šoupnu do mixéru i trochu ledu, ať je to osvěžující


Led do smoothie opravdu nepatří. Pak to můžete nazývat třeba ovocná či zeleninová tříšť. Do smoothie se led zpravidla nepřidává. Samozřejmě jestli to tak máte rádi, nic vám nebrání připravovat si to po svém. Pokud ale chcete mít své smoothie osvěžující i bez ledu, dejte předtím všechny suroviny pro přípravu nejprve vychladit do lednice. Výsledek bude ještě lepší – bez vody.


Měl jsem k obědu smoothie, tak si dám ještě dezert


Ačkoli se na první pohled může zdát, že jste při obědě díky smoothie přijali jen pořádnou dávku vitaminů, realita je trochu jinde. Kromě všech skvělých vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek obsahují tyto nápoje velkou dávku kalorií, tuků a cukrů. Možná by bylo lepší po smoothie dezert vynechat.


Taktéž pokud se snažíte o štíhlou postavu, není úplně vhodné z tohoto důvodu pít smoothie každý den například místo oběda. Všechny chyby, kterých byste se měli při přípravě domácích smoothie a džusů vyvarovat, naleznete ZDE.

RECEPT: Ranní smoothie

Foto: Albert

FotoFoto

Diskuse k článku

.

Bramborový salát 7x jinak: Podle Dity P. i Zdeňka Pohlreicha

Každá rodina má jistě svůj tradiční recept na bramborový salát. Pokud ale máte chuť letos udělat změnu nebo si říkáte, že k majonézové klasice by se hodila ještě nějaká méně tradiční či odlehčená varianta, inspirujte se

Bábovky nejen na neděli: Hříšně čokoládová, citronová nebo tvarohová? Všechny chutnají skvěle!

Bábovka je tradiční nedělní klasika, která nikoho neurazí. Každá kuchařka má spoustu zaručeně těch nejlepších receptů a je jen na vás, která vám chutná nejvíc. Někdo má rád bábovku suchou, jiný miluje, když se rozplývá na

Nejlepší recepty z vepřového! Bůček, rolády, kotlety nebo dušené soté

Že je vepřové maso moc tučné? Dnešní vepříci mají maso mnohem libovější! Proč si tedy čas od času nedopřát právě vepřové? Navíc z něj lze připravit na tisíc různých receptů a využít se dá téměř všechno – od bůčku přes kotlety a

Nesmrtelné kuře: Jak ho naporcovat a připravit, abyste ušetřili

Kuřecí maso je bez nadsázky perfektní. Hodí se na přípravu hlavních chodů, můžete ho dát do salátu, do rizota, uvařit z něj dokonalou polévku nebo ho jednoduše upéct či hodit na gril. Kuřecí má jemnou chuť, obsahuje spoustu

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz