Albert škola vaření se Zdeňkem Pohlreichem: Nejčastější chyby při úpravě zeleniny | Recepty.Blesk.cz

Albert škola vaření se Zdeňkem Pohlreichem: Nejčastější chyby při úpravě zeleniny

Foto: Albert
29.05.2015 / 06:00

Zeleninu nemusíte jíst pouze syrovou. Zeleninu můžete smažit, grilovat, dusit i péct. Zejména smažení má svá úskalí, na která se společně s námi můžete podívat. Čemu se tedy vyhnout a jak postupovat při tepelné úpravě zeleniny?

Z tašky rovnou na pánev

 

Pamatujte, že jakoukoliv zeleninu nebo ovoce musíte doma před použitím umýt nezávisle na tom, zda ji budete tepelně upravovat, či nikoliv. Umytou zeleninu nechte okapat, osušte nebo můžete použít odstřeďovače, které z vaší zeleniny odstředí veškerou vodu. Tu pak jednoduše z mísy vylijete a se zeleninou můžete dál pracovat, například nakrájet.

 

Nakrájím to všechno na kostičky

 

Ať už máte jakoukoliv představu o designu výsledného pokrmu, který chcete připravit, musíte pamatovat na důležitou věc. Nemůžete všechny druhy zeleniny při stejné úpravě krájet na stejně velké kousky.

 

V podstatě je jedno, jestli raději preferujete proužky před kostičkami. Jde pouze o to, že například mrkev se upravuje mnohem déle než třeba cuketa. Proto je logicky nutné, aby kousky mrkve byly výrazně menší než kousky cukety. Tuto situaci můžete zčásti vyřešit i tak, že jednoduše přidáte v tomto případě cuketu na pánev či gril později. Tím docílíte, že oba druhy budou hotové ve stejnou dobu.

Recept: Vegetariánské špízy

Vegetariánské špízy

Při smažení olej musí téct proudem

 

Stejně jako při krájení je tomu tak i se schopností vstřebávat olej. Nelze jednou smažit lilek a podruhé kořenovou zeleninu a použít v obou případech stejně množství oleje. Zpravidla platí, že měkká zelenina snese mnohem více oleje a všeobecně tekutin než tvrdá zelenina. Konkrétně například lilek snese mnohem více oleje než třeba mrkev nebo petržel. Myslete také na to, abyste pak při konzumaci nezjistili, že vaše zelenina chutná jen po oleji, jak je jím nasáklá. Všeho používejte s citem.

Recept: Grilovaný lilek s rajčaty a mozzarellou

Grilovaný lilek s rajčaty a mozzarellou


Dám na pánev kopec zeleniny, ať je toho hodně

 

Máte velký hlad? Nebo vám běhá po domě tucet hladových krků? Zaplnit pánev kopcem zeleniny určitě není řešení. Ba naopak ještě si přihoršíte. Zelenina na pánvi potřebuje prostor. Jednak by vám trvalo strašně dlouho, než by byly veškeré kousky hotové, a jednak se vám nepodaří zeleninu osmažit rovnoměrně. Některé kousky mohou být spálené, druhé syrové.

 

Je lepší si to rozvrhnout a smažit raději na etapy. Uvidíte, že se vám podaří mnohem rychleji nakrmit všechny hladové krky, a hlavně že vaše zelenina bude vypadat a chutnat tak, jak má.

Recept: Nudle se zeleninou


Nudle se zeleninou

 

Raději mírný plamen, ať se to nespálí

 

Tím se dostáváme k další velmi časté chybě. Pánev musí být v každém případě dostatečně rozpálená. Měla by mít zhruba 400 – 450°C. Jen tak docílíte toho, že bude zelenina na povrchu zkaramelizovaná neboli lehce nahnědlá a uvnitř uvařená a stále křupavá. Pokud to necháte na mírném plameni, bude kašovitá a nebude nahnědlá. Dejte zejména pozor u měkké zeleniny, jako je lilek nebo cuketa. U nich to lze lehce zkazit.

Recept: Zeleninové kari


Zeleninové kari

 

Kouknu na TV, zatímco se to osmaží

 

U smažení zeleniny máte na výběr. Buď smažit zeleninu a tu chvilku u toho vydržet nebo koukat na televizi. Nelze tyto činnosti sloučit dohromady. Tedy pokud nemáte televizi v kuchyni přímo před nosem. Pak by se o tom dalo polemizovat. Nicméně klíčové je věnovat se zelenině při smažení. Jinak by se vám mohlo stát to, že budete mít kousky zeleniny nahnědlé a zkaramelizované pouze z jedné strany. A to přeci není žádoucí.

Recept: Ratatouille


Ratatouille

 

Věříme, že vám pár našich rad ze Školy vaření opět pomohlo a že se z vás pomalu ale jistě stávají domácí profesionálové.

Diskuse k článku

.

Nejlepší švestkové čatní: Kořeněná omáčka, která se hodí k masu, sýrům či rybám

Máte doma přebytek švestek, jablek a nevíte, co s nimi? Zkuste čatní. Tahle původně indická dobrota je trochu sladká, trochu kyselá a kořeněná hustá omáčka, se kterou se dochucují pokrmy, aby měly výraznější chuť. Pochází z

Nejlepší podzimní dezerty z jablek! Štrúdly, jablečník nebo mřížkový koláč

Jsou štavnatá a chutnají skvěle. Navíc je právě teď jejich sezona, tak toho využijte a připravte z nich nějakou sladkou dobrotu nejen na neděli. 

Domácí guacamole! Recept na tradiční mexickou pochoutku z avokáda

Milujete jídla s příchutí exotiky? Naučte se výtečnou domácí pomazánku z avokáda, která se hodí nejen ke grilovaným pokrmům, ale taky jako příloha k masu, do sendviče. Nebo se dá namazat na pečivo. Když vás honí mlsná, není nic

Jak zmrazit houby? Stačí malá chyba a budou plné toxinů!

Přinesli jste si z lesa košík plný hub, které nestačíte sníst čerstvé? Zamrazení je nejjednodušší způsob jejich uchovávání. Jak to udělat správně a co riskujete, když zvolíte chybný postup?

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

Seriály, filmy, kino a TV

Prostřeno! které skončilo fiaskem: Televize…

Pořad Prostřeno! se na obrazovkách Primy objevuje již osmým rokem, takovou soutěžící jako Ivu Tranovou…

celý článek »

Komunální volby 2018

Song jako Brno! Primátor ve volebním klipu…

Hodně rozporuplné reakce sklízí volební klip brněnského primátora Petra Vokřála (54, ANO). Jedni…

celý článek »

Krimi

Rodinná tragédie: Matka zemřela dva dny…

Natalie Hood z anglického Doveru přišla v pátek vinou tragické autonehody o jednu ze svých dcer.…

celý článek »

VIP sport

Sexy Čuhelová si poplakala nad (ne)působením…

Od konce ledna se rodil její návrat na televizní obrazovky. Sporťačka Monika Čuhelová po odchodu…

celý článek »