Velikonoční vajíčka: Jak je uvařit, aby nepraskla? | Recepty.Blesk.cz

5 tipů, jak uvařit vajíčka na barvení, aby vám nepopraskala

 • Foto: shutterstock.com
  22března   2016  /  06:00

  Velikonoce jsou tu za pár dnů. Osení se zelená na parapetu, koledníci už mají připravené pomlázky. O víkendu se proto většina z nás pustí do přípravy kraslic. Ať už s pomocí barviček z obchodu nebo přírodních ingrediencí, jako jsou šlupky od cibule či například červené zelí. Určitě ale znáte ten pocit, když vám při vaření polovina vajíček popraská. Poradíme vám proto, jak na to, aby byla hotová, ale měla neporušenou skořápku.

 • Vybírejte pečlivě


   

  Prvním krokem ke zdárnému výsledku je to, abyste si domů nepřinesli vajíčka s už "nakřápnutou" skořápkou. Jsou totiž poměrně choulostivá a během manipulace s nimi může dojít k nehodě. V obchodě si proto obsah balení dobře prohlédněte. Doma potom před vařením každé vajíčko na světle ještě jednou překontrolujte a ta s naprasknutou skořápkou rovnou vyřaďte. Udělat si z nich můžete třeba míchanici k snídani.

 • Vyndejte je včas z lednice


   

  Dalším, neméně důležitým krokem, je počáteční teplota vajec. Nikdy je nedávejte vařit hned, jakmile je vyndáte z ledničky. Vždy je nechte ohřát na pokojovou teplotu, než je vložíte do vody. Jinak by totiž následkem teplotního šoku a rozpínání vzduchové bubliny uvnitř mohla prasknout.

 • Vkládejte je do studené vody

  ...

   

  Pokud chcete mít jistotu, že vám vajíčka nepopraskají, nikdy je nedávejte až do vařící vody. Vložte je do studené tak, aby hladina byla asi centimetr nad skořápkou. Hrnec s nimi dejte na velký plamen, pokud máte elektrický sporák, zapněte plotýnku na nejvyšší stupeň a vodu přiveďte k varu. Jakmile se začne vařit, což poznáte tak, že větší bublinky budou stoupat na hladinu, začněte měřit čas. V ten samý moment také ztlumte plamen, aby voda jen zvolna probublávala. Vařte je asi 5 – 7 minut podle velikosti, nikdy ale ne déle než 11 minut, protože povrch bílku i žloutku by zezelenal.

 • Na soli nešetřete

  ...

   

  I když máte možná pocit, že je to zbytečné, vodu na ně dostatečně osolte. Špetka opravdu stačit nebude. Profesionální zdobiči kraslic radí, čím více soli, tím líp. Minimální množství je pět vrchovatých lžic na litr vody. Přidat můžete také trochu octu, díky kterému bude skořápka měkčí, a víc tak vydrží. Ocet ji zároveň také odmastí, takže na ni při následném barvení barva dobře chytne.

 • Na velikosti záleží


   

  Ne vždy je to pravda, ale při vaření vajíček na tom skutečně záleží. A to na velikosti použitého hrnce. Pokud totiž použijete příliš malý nebo "tak akorát", vajíčka do sebe budou během varu navzájem narážet a snadno se mohou nakřápnout. Použijte proto vždy raději hrnec větší, aby kolem sebe měla dostatek volného prostoru.

   

  VYZKOUŠEJTE RECEPTY:

  VELIKONOČNÍ TVAROHOVÝ MAZANEC

  CHUŤOVKY Z VAJEC

   

  RECEPTY NA DALŠÍ CHUŤOVKY  

   

/
Autor: lena

Diskuse k článku

.

Domácí kečup na 5 způsobů: Už nikdy nebudete chtít jiný

Domácí kečup je mnohem lepší než ten kupovaný. Nejsou v něm žádné konzervanty, ale ani chutí se nedají srovnat. Ten, který si uvaříte doma, totiž opravdu chutná božsky.

Rychlé letní večeře hotové do třiceti minut! Saláty, těstoviny nebo ryby

Komu by se v horku chtělo vařit a trávit u sporáku dlouhé hodiny? Jen málokomu. Přesto jíst musíme, takže vám nabízíme recepty, které jsou hotové do půlhodiny, jsou snadné, a navíc nejsou těžké, takže po obědě můžete klidně

Domácí dresinky do všech salátů: Italský, francouzský i česnekové aioli

Léto a horké dny přejí lehkým jídlům, zejména zeleninovým salátům. Pokud vás už unavuje používat jen jednu jedinou zálivku nebo dresink, vyzkoušejte naše recepty. Některé vás určitě překvapí.

Připravte si tradiční maďarské lečo: Vejce do něj nepatří!

Sezona, ve které máte k dispozici spoustu zralých paprik a rajčat plných slunce, je naprosto ideální k přípravě leča. Jistě znáte klasickou českou verzi, do které se na závěr přidávají vejce. Věděli jste ale, že v pravém

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

Politika

Smělé plány Maláčové: Rovné důchody, minimální…

Na ministerstvu práce a sociálních věcí si Jana Maláčová (ČSSD) přestěhovala své věci jen o patro…

celý článek »

České celebrity

Strach o vážně nemocného Postráneckého:…

Nespustí ho z očí a nemocného manžela Václava Postráneckého (74) hlídá na každém kroku. Helena Postránecká…

celý článek »

Události

Zbídačená Mia v zookoutku málem zemřela.…

Zookoutek hrůzy ze Studence na Třebíčsku nadzvedl na jaře ze židlí širokou veřejnost. Podle očitého…

celý článek »

První liga

Jágr naskočí v přípravě: o bolesti, motivaci,…

Z hlasu je cítit nachlazení. Ale i odhodlání. Jaromír Jágr se sice necítí nejlíp, v nadsázce říká,…

celý článek »