3 triky, jak bleskově vychladit víno, pivo a další nápoje | Recepty.Blesk.cz

3 triky, jak bleskově vychladit víno, pivo a další nápoje

 • Veděli jste, že teplé nápoje můžete zchladit během pár minut?
  Veděli jste, že teplé nápoje můžete zchladit během pár minut?
  Foto: Shutterstock.com
  22října   2015  /  06:00

  Neočekávaná návštěva dokáže spoustu hospodyněk uvést do rozpaků. Připravit rychlé občerstvení obvykle nezabere příliš času, jenže jak si poradit s nápoji, které mají pokojovou teplotu? Teplé víno, pivo nebo šampaňské se prostě pít nedají. Proto pro vás máme pár skvělých tipů, jak nápoje ochladit během pouhých pár minut.

 • Využijte kuchyňské papírové utěrky

  ...

   

  Lahev, kterou potřebujete zchladit, důkladně zabalte do mokrých papírových utěrek, ubrousků nebo třeba toaletního papíru. Pak ji dejte na pár minut do ledničky, nezáleží na tom, jestli ji postavíte do dveří nebo položíte na polici. Po asi 5 minutách by měl být nápoj vychlazený. Záleží samozřejmě na tom, jaký obsah lahev má. Pivo bude vychlazené za 2 až 3 minuty, velká lahev limonády potřebuje delší dobu. Platí, že čím déle necháte nápoj v lednici, tím bude studenější.

   

  Jak to funguje
  Namočenou vrstvou papíru usnadníte a výrazně urychlíte výměnu tepla mezi jinak špatně tepelně vodivou lahví a chladným vzduchem v lednici.

 • Vezměte si na pomoc sůl

  ...

   

  Dalším skvělým způsobem, jak bleskově vychladit nápoj v plechovce nebo lahvi, je využití "obyčejné" kuchyňské soli. K ní budete potřebovat ještě nějaký ten led, nádobu a vodu. Do nádoby nalijte studenou vodu, přisypejte kostky ledu a přidejte sůl. Vše důkladně promíchejte a lahve nebo plechovky s nápoji vložte dovnitř. Množství soli zvolte podle množství nápojů, které potřebujete zchladit. Na jednu dvě plechovky stačí třeba 20 kostek ledu a několik polévkových lžic soli, na rychlé vychlazení šampusu asi 1 kilo soli na 3 litry vody a více ledu. Bublinky budou připravené k podávání do 5 minut, teplota nápoje v třetinkové plechovce klesne za pouhé 2 minuty o neuvěřitelných 19 stupňů.

   

  Jak to funguje
  Směs ledu, vody a soli má podstatně nižší teplotu tuhnutí než led samotný. Smícháním ledu s vodou a solí se začne sůl ve vzniklé vrstvičce vody rozpouštět a led začne tát. Rychlé tání ledu a rozpouštění soli je spojeno s velkou absorpcí tepla. Chladicí směs tedy spotřebuje velké množství tepla na rozpouštění soli a na tání ledu, což způsobí silné ochlazení této směsi, a tím pádem i ochlazení nápojů v ní.

 • Nápoje nejdřív zahřejte

  ...

  Posledním tipem, kterému asi nebudete moc věřit, je to, že nápoj před chlazením nejdřív zahřejete. Horký nápoj se totiž mnohem rychleji ochladí, respektive rychle zmrzne. Tento jev využívají již dlouhé roky například zmrzlináři při přípravě zmrzliny. Pokud tedy chcete návštěvu rychle ohromit například ledovým čajem nebo kávou, určitě to vyzkoušejte. Při větším množství nápoje je ale problém, že horký nápoj příliš ovlivňuje teplotu v lednici, která pak není schopná efektivně teplo nápoje odvádět. V takovém případě čaj přelijte třeba do PET lahve a tu dejte do prázdného šuplíčku v mrazáku.


  Jak to funguje
  Jde o tisíce let starý jev, který znal už Aristoteles. Říká se mu Mpembův jev. Nikdo ho ale neuměl po tisíciletí vysvětlit. Až před dvěma roky to dokázali singapurští vědci, kteří si pomohli metaforou pružiny. Podle nich horká voda uvolňuje energii právě tak rychle jako ona, což znamená, že nakonec zmrzne rychleji než studená voda, kde se proces mrznutí nastartuje pomaleji.

/
Autor: lena

Diskuse k článku

.

Nejlepší rychlovky z kuřete! Levná a zdravá jídla, která si zamilujete

Za týden jsou tady Velikonoce, takže nás čeká spousta jídla a dobrot. Dopřejte si tedy tento víkend něco odlehčeného, třeba z kuřete. A nic složitého, ideálně něco, co budete mít do půl hodiny hotové. Tyhle rychlovky vás určitě

Nejlepší piškotové těsto! Už nikdy spálené, propadlé či nedopečené

Piškotové těsto je nejlehčí ze všech těst. Pokud to vaše ale pořád není dokonalé, zřejmě někde děláte chybu. Objem piškotového těsta totiž závisí na množství vyšlehaného vzduchu během šlehání vajec s cukrem. Když šlehání

Vepřová krkovička 7x jinak: Šťavnatosti tohoto masa se nic nevyrovná

Klasická česká kuchyně se bez vepřového prostě neobejde. Krkovice má pak tu výhodu, že je mnohem šťavnatější než kýta, ale nemusíte ji vařit tak dlouho jako plec a bude se jen rozpadat. Inspirujte se našimi recepty při přípravě

Báječné řízky: Vyzkoušejte pravý vídeňský, holandský nebo netradiční v bylinkové krustě

Řízky jsou naprostá klasika, bez které se neobejde snad žádná domácnost. Milují ho všichni a není divu. Dá se připravit z masa vepřového, kuřecího, krůtího nebo telecího. Dá se plnit sýrem nebo šunkou nebo ho lze usmažit z masa

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

Události

Výbuch kralupské chemičky zabil 6 lidí.…

Policie v pátek odpoledne ukončila vyšetřování na místě výbuchu v areálu chemičky ve středočeských…

celý článek »

České celebrity

Vnadná hvězda Ulice Krejčíková: Co dřív…

Již dvanáct let ji televizní diváci vídají coby Gábinu Pumrovou v nekonečném seriálu Ulice. Ovšem…

celý článek »

Příběhy

Jaroslavě (61) chirurgové zohyzdili prsa:…

Paní Jaroslava (61) si po rakovině prsu nechala chirurgicky upravit prsa. Z výsledku operace jí je…

celý článek »

MMA

Šílenost v MMA! Auto-knockout, salto na…

Tohle se jen tak nevidí. Během pátečního galavečera Legacy Fighting Alliance 36 skončil jeden z posledních…

celý článek »