Nejlepší domácí džemy a marmelády: Tipy a triky pro dokonalé zavařování | Recepty.Blesk.cz

Nejlepší domácí džemy a marmelády: Tipy a triky pro dokonalé zavařování

 • Není nad domácí marmeládu
  Není nad domácí marmeládu
  Foto: Shutterstock.com
  14července   2015  /  06:00

  Není nad domácí voňavou marmeládu plnou skutečného ovoce, která neobsahuje žádná přidaná éčka. I proto se stále více českých hospodyněk zase vrací k jejich výrobě ve vlastní kuchyni. Aby však vaše džemy byly skutečně vynikající a co nejdéle vydržely, máme pro vás pár rad, které se osvědčily už našim babičkám.

 • Čistota je základ


   

  Čistota je obzvlášť při zavařování jedním z nejdůležitějších kritérií. Sklenice i víčka (i nové kusy) proto před použitím dobře umyjte horkou vodou s použitím čisticího prostředku. Následně důkladně vypláchněte čistou, studenou vodou, aby se odstranily případné zbytky saponátu, protože ten může způsobit zřídnutí zavařeniny. Pokud byly ve sklenicích plesnivé zbytky jídla, musíte je nechat na několik minut vyvařit ve vodě, protože na zničení houbových zárodků a výtrusů je třeba teploty 100 °C. Umytí v myčce nestačí, tam se totiž teplota pohybuje většinou jen kolem 60 °C.

   

  Víčka na sklenice dejte do hrnce s vodou a povařte asi 5 minut. Pak vodu slijte. Víčka nemusíte osušit, můžete je klidně na sklenice našroubovat vlhká. Je to nejjednodušší a nejrychlejší metoda, jak získat víčka bez choroboplodných zárodků.

 • Nezapomeňte míchat

  Není nad domácí marmeládu


  Během vaření ovoce pravidelně míchejte, kvůli přidanému cukru se totiž snadno připálí, a to hlavně ke konci, kdy houstne a je k připálení náchylnější. Mohlo by také dojít ke zkaramelizování cukru, což by zkazilo chuť džemu, a navíc by získal hustě lepivou až žvýkačkovou konzistenci, která není žádoucí. Míchání také napomůže dřívějšímu zhoustnutí, protože se šťáva z ovoce rychleji odpaří.

 • Sbírejte pěnu

  Není nad domácí marmeládu

   

  Pěna, která se během varu na povrchu objevuje, to jsou sražené bílkoviny z ovocné dužniny, které nejen špatně vypadají a čiré zavařeniny a rosoly zakalují, ale i podstatně zkracují trvanlivost. Pěnu se snažte odebírat ještě před přidáním cukru do zavařeniny. Nejlépe ji seberete děrovanou lžící, kterou vždy oplachujte ve vlažné vodě.

 • Chemii nahradí alkohol


   

  Při dodržení dobrých hygienických pravidel, doporučených kuchyňských zásad a použití ovoce, které nejeví známky hniloby, se zavařeniny dají bez problémů uchovat bez přidání chemie a kazit se nebudou. Rozhodně ale není od věci použít starý trik našich babiček. Ty každou zavařovací sklenici před plněním vypláchly alkoholem, například slivovicí, rumem nebo vodkou. Alkohol je vynikající konzervant a sklenice si zároveň uchovaly příjemné aroma. Přidat ho můžete také do již hotové marmelády, maximálně však tak tři polévkové lžíce, aby se nenarušil proces želírování.

 • Nepřevařte je  Želírovací schopnost pektinů se příliš dlouhým varem snižuje, proto ovoce zahušťujte prudkým varem, pokud možno krátce a po menších dávkách. Také pektogel přidávejte až před dokončením přípravy. Zda vystydlá zavařenina dostatečně zhoustne, zjistíte snadno. Vařící džem kápněte na studený talířek a po zchladnutí ho zkuste posunout. Zůstane-li kapka vcelku, je džem hotový.

 • Otočte je hlavou dolů


   

  Produkty, které provařujete přímo v hrnci, jako jsou marmelády, povidla a ovocné džemy, nemusíte už sterilovat. Naplňte je rovnou do skleniček a po zavíčkování postavte dnem vzhůru. Při chladnutí získáte stejný efekt jako při sterilaci, tzn. víčka se dobře uchytí a guma přilne těsně k okraji zavařovací sklenice. Tento starodávný způsob je označován jako "švýcarský".

/
Autor: lena

Diskuse k článku

.

Nejlepší piškotové těsto! Už nikdy spálené, propadlé či nedopečené

Piškotové těsto je nejlehčí ze všech těst. Pokud to vaše ale pořád není dokonalé, zřejmě někde děláte chybu. Objem piškotového těsta totiž závisí na množství vyšlehaného vzduchu během šlehání vajec s cukrem. Když šlehání

Jak uvařit nejlepší guláš? Základem jsou dobré maso, cibule a trpělivost!

Uvařit skutečně dobrý guláš vyžaduje víc než zaručený recept po babičce. Zkazit se dá totiž i u guláše hodně. Přestože existují stovky nejrůznějších receptů, příprava guláše vyžaduje určitá pravidla. Bez nich rozhodně ten

Nejlepší utopenci: Recept na lák, po kterém budou dokonalé

Nejlepší utopence dělá lák, do kterého je naložíte, to je jasná věc. Základem je samozřejmě voda, ocet a cukr, abyste získali vyváženou sladkokyselou chuť. Tím magickým tajemstvím je ale správný poměr koření. Poradíme vám, jak

Klasická česnečka, bramboráky nebo kuře na česneku: Zažeňte bacily jídlem!

Venku mrzne, až to praští, všude kolem někdo kýchá nebo pokašlává, takže je načase začít vařit jídla, která skvěle chutnají, a navíc obsahují suroviny, které jsou skvělými pomocníky proti nachlazení. Třeba česnek! 

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

České celebrity

Rozrušená autorka Řepkovy knihy: Co mi soukromě…

Tomáš Řepka (44) loni vydal knihu Děkuju, s níž mu pomáhala spisovatelka a novinářka Jana Cíglerová.…

celý článek »

Události

V Kauflandu si na Velikonoce zase nenakoupíte.…

Obchodní řetězec Kaufland musel uzavřít část prodejen kvůli technickým problémům, brzy budou ale…

celý článek »

Příběhy

Muž, který fotil dívku (†14) před popravou…

Obarvený snímek holčičky (†14), která našla smrt v koncentračním táboře v polské Osvětimi, obletěl…

celý článek »

VIP sport

Šílená F1 se rozjede v Austrálii: Hamilton…

Je to mašina na peníze! Úřadující mistr světa formule 1 Lewis Hamilton (33) bude v následující sezoně…

celý článek »