Boříme kuchyňské mýty: 9 nesmyslů, které nám pletou hlavy | Recepty.Blesk.cz

Boříme kuchyňské mýty: 9 nesmyslů, které nám pletou hlavy

 • Také dáváte několik zrníček rýže do slánky, aby vám sůl nezvlhla? Je to úplně zbytečné.
  Také dáváte několik zrníček rýže do slánky, aby vám sůl nezvlhla? Je to úplně zbytečné.
  Foto: Shutterstock.com
  22září   2015  /  06:00

  Houby a špenát se nesmí ohřívat, těstoviny vařené bez oleje se slepí, hnědý cukr je zdravější než bílý... Mnoho těchto kuchyňských mouder se mezi hospodyňkami předává po generace. Jak to je ale doopravdy?

 • Těstoviny se při vaření neslepí, když k nim do hrnce přilejeme olej


  Když olej nalijete do vody k těstovinám, můžete pozorovat, jak se na hladině dělají mastná oka, s nudlemi či špagetami samotnými se však olej nijak nespojí. Jak by tedy na hladině plující olej mohl těstovinám ponořeným ve vodě zabránit ve slepování? Nijak.

 • Ohřívané houby vás otráví


  Houby obsahují mnoho bílkovin a ty slouží bakteriím jako potrava. Druhé a další ohřívání by prý mohlo vést k jejich rozmnožení. Pravdou však je, že už po prvním pořádném ohřátí jsou bakterie úplně neškodné. Když se pak houby důkladně zamrazí, nebudou mít bakterie mnoho šancí na další rozmnožování. Při druhém ohřívání se pouze musí dbát na to, aby se všechny části houbového pokrmu důkladně ohřály.

 • Alkohol se při vaření zcela vypaří

  ...

  Příznivci přiopilé kuchyně si můžou vydechnout - alkohol se při vaření vůbec neodpařuje tak snadno a rychle, jak se všeobecně traduje. Pouze čistý alkohol se vypařuje již při
  78 °C. Alkoholové směsi jako pivo nebo víno se kvůli obsažené vodě začínají odpařovat až při teplotě těsně pod 100 °C. Alkohol se tedy vypařuje pouze při velmi vysokých teplotách, a i tak jen postupně a pozvolna.

 • Tlakové hrnce mohou explodovat

  ...

  Tato strašidelná představa se ještě stále drží, i když musí být každému podezřelé, že nikde nejsou vidět ti výbuchem zranění kuchaři. Tlakové hrnce jsou vybaveny bezpečnostním ventilem. Pokud je přísun tepla příliš vysoký, tlakový ventil se automaticky otevře a nebezpečně vysoký tlak sníží unikající pára, tedy žádná exploze.

 • Když těstoviny propláchneme studenou vodou, neslepí se


  Stejná pohádka jako o oleji při vaření těstovin. Neproplachujte je ani teplou, ani studenou vodou. Ničemu tím nepomůžete. Jen pokud chcete připravit studený těstovinový salát, klidně je vodou zchlaďte. Aby se vám těstoviny neslepily, stačí, když je vložíte do skutečně vroucí vody, krátce zamícháte a během vaření pak ještě občas promícháte, aby se nepřichytily ke dnu.

 • Alobal musí být při pečení otočen matnou stranou ven


  Lesklá strana alufolie skutečně dokáže odrážet teplo lépe, ale děje se tak až při teplotách okolo 500 °C. Jenže kdo z nás peče při takové teplotě?

 • Ohřívaný špenát je jedovatý


  Tento omyl živí skutečnost, že špenát obsahuje množství dusičnanů, které se za pokojové teploty působením bakterií mění ve škodlivý Nitrit. Zde tedy platí, že špenát musí být pečlivě skladován a při další konzumaci se musí pořádně ohřát.

 • Rýže ve slánce zabraňuje tvrdnutí soli


  ...

  Kdyby rýže skutečně takovým způsobem dokázala nabírat vlhkost, musela by zrnka ve slánce být vlhká, nabobtnalá, a to přece nejsou.

 • Hnědý cukr je zdravější než bílý


  Hnědý cukr má stejný obsah výživových látek jako bílý. Stejné množství kalorií a stejně kazí zuby. Proč? Protože hnědý cukr se vyrábí z cukru bílého. Po ukončení rafinace se bílý cukr jednoduše posype karamelizovaným cukrem, a tím se obarví. Pokud chcete o něco zdravější variantu, hledejte ten vyrobený z cukrové třtiny (obsahuje melasu).

/
Autor: pil

Diskuse k článku

.

Nejlepší piškotové těsto! Už nikdy spálené, propadlé či nedopečené

Piškotové těsto je nejlehčí ze všech těst. Pokud to vaše ale pořád není dokonalé, zřejmě někde děláte chybu. Objem piškotového těsta totiž závisí na množství vyšlehaného vzduchu během šlehání vajec s cukrem. Když šlehání

Vepřová krkovička 7x jinak: Šťavnatosti tohoto masa se nic nevyrovná

Klasická česká kuchyně se bez vepřového prostě neobejde. Krkovice má pak tu výhodu, že je mnohem šťavnatější než kýta, ale nemusíte ji vařit tak dlouho jako plec a bude se jen rozpadat. Inspirujte se našimi recepty při přípravě

Báječné řízky: Vyzkoušejte pravý vídeňský, holandský nebo netradiční v bylinkové krustě

Řízky jsou naprostá klasika, bez které se neobejde snad žádná domácnost. Milují ho všichni a není divu. Dá se připravit z masa vepřového, kuřecího, krůtího nebo telecího. Dá se plnit sýrem nebo šunkou nebo ho lze usmažit z masa

Jak uvařit nejlepší guláš? Základem jsou dobré maso, cibule a trpělivost!

Uvařit skutečně dobrý guláš vyžaduje víc než zaručený recept po babičce. Zkazit se dá totiž i u guláše hodně. Přestože existují stovky nejrůznějších receptů, příprava guláše vyžaduje určitá pravidla. Bez nich rozhodně ten

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

České celebrity

Zpěvák Karel Gott: Kšefty s opilým řidičem!…

Karel Gott (78) si sice v posledních letech velmi pečlivě vybírá, kdo tvoří jeho tým a kdo s ním…

celý článek »

Svět

Země v ohrožení: Asteroid Bennu může způsobit…

Pro naše potomky může asteroid Bennu znamenat smrtící hrozbu. Vědci spočítali, že v září 2135 možná…

celý článek »

Svět

Poslední snímky nosorožce Sudána: Ošetřovatelé…

O smrti Sudána (†45), posledního samce nosorožce bílého severního, referují média napříč celou planetou…

celý článek »

Ročník 2017/18

Královec si po derby nezapíská tři zápasy:…

Kdyby mu nepomohlo video, asi by mu bylo ještě hůř. Rozhodčí Pavel Královec v derby Sparta–Slavia…

celý článek »