Albert Škola vaření: Nejčastější chyby při přípravě smoothie a domácích džusů | Recepty.Blesk.cz

Albert Škola vaření: Nejčastější chyby při přípravě smoothie a domácích džusů

Vyvarujte se chyb při přípravě ovocných a zeleninových drinků
Foto: Albert
03.08.2015 / 06:00

V létě je třeba se řádně osvěžit a také doplnit potřebnou energii. Obojí získáte, když si dopřejete domácí smoothie nebo džus. Ač se na první pohled jejich příprava zdá velmi jednoduchá, přesto lze i v ní natropit spoustu chyb. Pojďme se tedy společně podívat na to, čeho byste se měli vyvarovat, abyste získali ze svého ovoce a zeleniny jen to nejlepší.

Na džus jedině mixér


Opak je pravdou. S mixérem nikdy žádný džus nevykouzlíte. Původní anglické slovo juice znamená šťáva. Na džus budete tím pádem potřebovat odšťavňovač a trochu zručnosti. Tedy pokud nevlastníte automatický odšťavňovač.


Tím jsme si vymezili rozdíl mezi džusem a smoothie. Džus je vymačkaná šťáva z ovoce či zeleniny, kdežto smoothie je výsledek jejich rozmixování. Tam se vám mixér určitě hodit bude.


Čím víc druhů, tím lepší chuť


Tato chyba platí jak u džusů, tak u smoothie. Je hezké, pokud máte rádi téměř všechno ovoce a zeleninu, ale smíchat všechny vaše oblíbené druhy a vytvořit z nich džus nebo smoothie opravdu není dobrý nápad. Váš drink nejen nebude zářit pestrými barvami tak, jak si představujete, ale ani chuť nebude vůbec oslnivá. Naopak může se stát, že vaše dílo bude nepoživatelné. Tento způsob přípravy bych spíše zařadil do kategorie Pejska a Kočičky nebo vaření pana H.


RECEPT: Kiwi-mangové smoothie

Kiwimmangové smoothie

Ve čtvrtek to připravím, v sobotu si pochutnám


Džusy i smoothie byste měli podávat výhradně čerstvé. Tedy odšťavnit nebo namixovat a ihned podávat. Skladování není úplně vhodné. Někdo by mohl namítat, že se s tím nemůže nic stát. Nicméně čerstvě vymačkaná šťáva nebo čerstvě namixované ovoce chutnají mnohem lépe než třídenní ležák z lednice.


Raději si počkejte a přípravu uskutečněte v den konzumace. Rozdíl v chuti je patrný na první doušek. Také se snažte připravit si jen tolik, kolik jste schopni vypít.


Ten banán je skoro nahnilý, mixnu ho do smoothie. Přece ho nevyhodím


Pamatujte, že džusy i smoothie byste měli připravovat výhradně z čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud se vám válí banán v míse na stole téměř týden a už byste ho raději nejedli, nedávejte ho ani do smoothie. Chuť čerstvého ovoce a zeleniny je nenahraditelná. Navíc pokud budete připravovat džus z čerstvého a šťavnatého jablka, určitě vám to půjde lépe než ze scvrklého a oschlého. Raději kupte čerstvé ovoce, i když je vám někdy líto to staré a oschlé vyhodit.


RECEPT: Jahodové smoothie s ovesnými vločkami

Jahodové smoothie s ovesnými vločkami

Šoupnu do mixéru i trochu ledu, ať je to osvěžující


Led do smoothie opravdu nepatří. Pak to můžete nazývat třeba ovocná či zeleninová tříšť. Do smoothie se led zpravidla nepřidává. Samozřejmě jestli to tak máte rádi, nic vám nebrání připravovat si to po svém. Pokud ale chcete mít své smoothie osvěžující i bez ledu, dejte předtím všechny suroviny pro přípravu nejprve vychladit do lednice. Výsledek bude ještě lepší – bez vody.


Měl jsem k obědu smoothie, tak si dám ještě dezert


Ačkoli se na první pohled může zdát, že jste při obědě díky smoothie přijali jen pořádnou dávku vitaminů, realita je trochu jinde. Kromě všech skvělých vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek obsahují tyto nápoje velkou dávku kalorií, tuků a cukrů. Možná by bylo lepší po smoothie dezert vynechat.


Taktéž pokud se snažíte o štíhlou postavu, není úplně vhodné z tohoto důvodu pít smoothie každý den například místo oběda. Všechny chyby, kterých byste se měli při přípravě domácích smoothie a džusů vyvarovat, naleznete ZDE.

RECEPT: Ranní smoothie

Ranní smoothie

Diskuse k článku

.

Nejlepší piškotové těsto! Už nikdy spálené, propadlé či nedopečené

Piškotové těsto je nejlehčí ze všech těst. Pokud to vaše ale pořád není dokonalé, zřejmě někde děláte chybu. Objem piškotového těsta totiž závisí na množství vyšlehaného vzduchu během šlehání vajec s cukrem. Když šlehání

Jak uvařit nejlepší guláš? Základem jsou dobré maso, cibule a trpělivost!

Uvařit skutečně dobrý guláš vyžaduje víc než zaručený recept po babičce. Zkazit se dá totiž i u guláše hodně. Přestože existují stovky nejrůznějších receptů, příprava guláše vyžaduje určitá pravidla. Bez nich rozhodně ten

Báječné muffiny desetkrát jinak! Slané se sýrem nebo sladké s ovocem

Tyhle malé dortíky jsou méně sladké než klasické zákusky. Mohou být s polevou nebo bez ní. Díky své velikosti poslouží jako svačina do školy, do práce nebo jako pohoštění pro návštěvy! A dají se připravit nejen nasladko, ale i

Nejlepší utopenci: Recept na lák, po kterém budou dokonalé

Nejlepší utopence dělá lák, do kterého je naložíte, to je jasná věc. Základem je samozřejmě voda, ocet a cukr, abyste získali vyváženou sladkokyselou chuť. Tím magickým tajemstvím je ale správný poměr koření. Poradíme vám, jak

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

České celebrity

Zpěvák Karel Gott: Kšefty s opilým řidičem!…

Karel Gott (78) si sice v posledních letech velmi pečlivě vybírá, kdo tvoří jeho tým a kdo s ním…

celý článek »

Svět

Země v ohrožení: Asteroid Bennu může způsobit…

Pro naše potomky může asteroid Bennu znamenat smrtící hrozbu. Vědci spočítali, že v září 2135 možná…

celý článek »

Svět

Poslední snímky nosorožce Sudána: Ošetřovatelé…

O smrti Sudána (†45), posledního samce nosorožce bílého severního, referují média napříč celou planetou…

celý článek »

Ročník 2017/18

Královec si po derby nezapíská tři zápasy:…

Kdyby mu nepomohlo video, asi by mu bylo ještě hůř. Rozhodčí Pavel Královec v derby Sparta–Slavia…

celý článek »