Albert škola vaření: Nejčastější chyby při grilování | Recepty.Blesk.cz

Albert škola vaření: Nejčastější chyby při grilování

Škola vaření Zdeňka Pohlreicha: Nejčastější chyby při grilování aneb grilmástr z nebe nespadl
Foto: Albert
25.06.2015 / 06:00

Grilování je u nás v letních měsících jednou z nejoblíbenějších činností týkajících se jídla. Griluje každý bez rozdílu věku. Spousta lidí je tak natěšena na grilované pochoutky, že ihned při prvním slunečním paprsku rozpaluje gril a nic je nezastaví. My víme, že učený z nebe nespadl, a proto vám v dalším díle Školy vaření přinášíme přehled nejčastějších chyb, na které byste si měli dát pozor.

Špinavý gril utváří atmo


Pokud si myslíte, že by vaši hosté měli vidět, že jste profesionál a že se na vašem grilu opravdu často griluje, přesvědčte je svým umem. Nikoliv zadělaným roštem. Zbytky jídla a tuku nemají na roštu co dělat. Ugrilovanému jídlu to nedodá lepší chuť, natož pak lepší vzhled. Naopak bude to ještě horší a navíc při opětovném spálení těchto zbytků je plamen překvapivě větší, než byste čekali.

Před každým grilováním očistěte rošt nejlépe drátěným kartáčem, kterým lze nečistoty rychle a pohodlně odstranit. Pokud nemáte kartáč, můžete zvolit ještě jeden způsob, který je ale méně ideální. Rozpálíte gril a necháte zbytky z roštu opálit nad plamenem z obou stran. Tím docílíte alespoň částečného odstranění zbytků nečistot.

Recept: Ostrá kuřecí křídla

Ostrá kuřecí křídla

Zapálím a griluju


Nenechte se zmást slovíčkařením. Pokud by výše bylo „rozpálím a griluju“, pak by to bylo správně. Většina lidí dnes nevyužívá klasický způsob rozpalování pomocí zápalek a novin a následného grilování na dřevě. Proto je nutné palivo, nad kterým grilujete, pořádně rozpálit. Zejména používáte-li tekuté a pevné podpalovače. Ty musejí nejdříve kompletně shořet. Stejně tak u dřevěných briket nebo uhlí, které se musí pořádně rozžhavit. Počkat se jistě vyplatí. Nejenže vaše maso nebude ihned připálené, nebudou se zároveň do něho absorbovat výpary z rozpalujícího se uhlí. Navíc na rozžhaveném grilu se griluje mnohem lépe než nad střídavými plameny z rozpalujícího se uhlí.

Recept: Hovězí burgr s ananasem

Hovězí burger s ananasem

Po setmění je to nejlepší


Pokud máte rádi romantiku zapadajícího slunce nebo začínáte s grilováním z jakéhokoliv důvodu až po setmění, nespoléhejte jen na světlo či plamen z grilu. Měli byste mít rovněž k dispozici zahradní osvětlení v podobě lampy, louče nebo klidně také čelovku. Při práci s ohněm se hodí jednak vidět a také mít volné ruce. Jedině tak budete mít vše dobře pod kontrolou.

Maso je ugrilované, jde se jíst!


Právě jste dodělali všechny pochoutky na grilu a chystáte se servírovat. Přátelé u stolu již nedočkavě vyhlížejí své šťavnaté steaky s grilovanými fazolkami, přičemž jeden z nich vám již otevírá vychlazené pivko. Počkat. Vypnuli jste plyn na grilu? Přikryli jste gril pro snížení žáru? Pokud ne, je nejvyšší čas udělat to ihned. Po dobrém jídle a pivku na to s lehkostí zapomenete.

Recept: Grilovaná krkovička v pivní marinádě

Grilovaná krkovička v pivní marinádě

Máme hotovo, jde se uklízet


Nesnažte se zlikvidovat rozžhavený gril bezprostředně po konzumaci veškerého jídla. Žhavé brikety nemají v odpadu co dělat. Je lepší nechat palivo pořádně vychladit, než s ním budete dále manipulovat. Pomoci si můžete jeho uhašením. Přesto je velice vhodné s vyhořelým palivem manipulovat až druhý den ráno. Po jídle si tak můžete vychutnat relax s rodinou a přáteli například u dobrého pití. Všechny tipy na grilování naleznete zde.

Diskuse k článku

.

Nejlepší piškotové těsto! Už nikdy spálené, propadlé či nedopečené

Piškotové těsto je nejlehčí ze všech těst. Pokud to vaše ale pořád není dokonalé, zřejmě někde děláte chybu. Objem piškotového těsta totiž závisí na množství vyšlehaného vzduchu během šlehání vajec s cukrem. Když šlehání

Jak uvařit nejlepší guláš? Základem jsou dobré maso, cibule a trpělivost!

Uvařit skutečně dobrý guláš vyžaduje víc než zaručený recept po babičce. Zkazit se dá totiž i u guláše hodně. Přestože existují stovky nejrůznějších receptů, příprava guláše vyžaduje určitá pravidla. Bez nich rozhodně ten

Báječné muffiny desetkrát jinak! Slané se sýrem nebo sladké s ovocem

Tyhle malé dortíky jsou méně sladké než klasické zákusky. Mohou být s polevou nebo bez ní. Díky své velikosti poslouží jako svačina do školy, do práce nebo jako pohoštění pro návštěvy! A dají se připravit nejen nasladko, ale i

Nejlepší utopenci: Recept na lák, po kterém budou dokonalé

Nejlepší utopence dělá lák, do kterého je naložíte, to je jasná věc. Základem je samozřejmě voda, ocet a cukr, abyste získali vyváženou sladkokyselou chuť. Tím magickým tajemstvím je ale správný poměr koření. Poradíme vám, jak

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

České celebrity

Zpěvák Karel Gott: Kšefty s opilým řidičem!…

Karel Gott (78) si sice v posledních letech velmi pečlivě vybírá, kdo tvoří jeho tým a kdo s ním…

celý článek »

Svět

Země v ohrožení: Asteroid Bennu může způsobit…

Pro naše potomky může asteroid Bennu znamenat smrtící hrozbu. Vědci spočítali, že v září 2135 možná…

celý článek »

Svět

Poslední snímky nosorožce Sudána: Ošetřovatelé…

O smrti Sudána (†45), posledního samce nosorožce bílého severního, referují média napříč celou planetou…

celý článek »

Ročník 2017/18

Královec si po derby nezapíská tři zápasy:…

Kdyby mu nepomohlo video, asi by mu bylo ještě hůř. Rozhodčí Pavel Královec v derby Sparta–Slavia…

celý článek »