5 největších chyb, které děláte při vaření kuřecí polévky | Recepty.Blesk.cz

5 největších chyb, které děláte při vaření kuřecí polévky

 • Polévka
  Polévka
  Foto: Shutterstock.com
  12června   2015  /  06:00

  Je jen málo věcí, které jsou tak dobré a uklidňující jako poctivý domácí vývar z kuřete se zeleninou a nudlemi. Určitě jste ho už připravovali nejméně stokrát, takže si jste téměř jisti, že ho zvládnete uvařit i se zavázanýma očima. I ty nejlepší hospodyně však při jeho přípravě někdy dělají chyby. Když se jich příště vyvarujete, bude vaše polévka ještě mnohem lepší.

 • Na vývar používáte jen prsa


   

  V rámci zdravé výživy jste možná přesvědčeni o tom, že nejzdravější vývar uvaříte, když na něj použijete kuřecí prsa bez kůže. Jsou přece téměř bez tuku. Bohužel se to ale podepíše na chuti. Maso z této části kuřete je totiž poněkud mdlé a nevýrazné, takže ani vývar z něj nemůže být zákonitě plný chutí.

   

  Na polévku proto pokud možno použijte celé kuře nebo k prsíčkům přidejte alespoň kostru, stehýnko či křidélka. A přihodit můžete klidně i kuřecí droby nebo skelety.

 • Všechnu zeleninu přidáváte současně


   

  Mrkev, celer, brokolice, hrášek, růžičková i listová kapusta, pórek, zelená petrželka... Různé druhy zeleniny samozřejmě do správného vývaru patří. Pokud je tam ale nasypete naráz, dopadne to tak, že některá zelenina pak bude na talíři rozvařená téměř na kaši a jiná zase třeba ještě tvrdá.

   

  Nejdříve proto do polévky přidejte ty druhy, které se vaří nejdéle, jako je kořenová zelenina. Po nějaké době pak přisypejte zeleninu, která tak dlouho nepotřebuje. A jen pár minut předtím, než bude polévka hotová, vhoďte hrášek a kukuřici. Čerstvé bylinky přidávejte nejlépe až na talíři.

 • Nudle vhazujete příliš brzy


   

  Možná už se vám také někdy stalo, že nudle se ve vaší polévce změnily v beztvarou hmotu. Je to proto, že jste je do vývaru přidali moc brzy. Příště je vhoďte až do hotové polévky, nechte je v ní maximálně minutu vařit a pak hrnec odstavte. Nebojte se, že budou nedodělané, dojdou totiž díky zbytkovému teplu. Vlasové nudle pak přidávejte až do polévky, která už je vypnutá.

   

  Můžete si také nudle uvařit zvlášť ve vodě a servírovat je pak scezené a propláchnuté studenou vodou na talíři či v misce. Každý si pak do vývaru přidá takové množství, jaké mu bude vyhovovat.

 • Necháváte mastná oka na hladině


   

  Z kůže, masa, ale i zeleniny, kterou jste osmažili na oleji, se samozřejmě ve vývaru objeví i tuk. Je to naprosto přirozené a nevyhnutelné. Ten během varu postupně vystupuje na povrch polévky a shromažďuje se obvykle kolem vnitřního okraje hrnce.

   

  Pokud tedy nechcete podávat polévku s  mastnými oky plujícími na hladině, během varu tuk postupně sbírejte lžící nebo naběračkou. Nezabere vám to příliš času a vy se nežádoucí mastnoty téměř úplně zbavíte.

 • Mrazíte vývar s nudlemi


  Kuřecí polévka je ideálním adeptem na zmrazení. Není nic rychlejšího a snazšího než z mrazáku vyndat misku, obsah dát ohřát a za pár minut může být lehká večeře na stole.

   

  Pokud ale počítáte s tím, že budete zbytek polévky ukládat do mrazáku, nepřidávejte do ní nikdy předem nudle. Ty totiž nemají tenhle způsob uchovávání příliš v oblibě. Uvařte je proto vždy až tehdy, když budete vývar rozmrazovat. Nezabere vám to příliš času. Když do hrnce nalijete vroucí vodu z rychlovarné konvice, budou hotové v mžiku.

/
Autor: lena

Diskuse k článku

.

Nejlepší piškotové těsto! Už nikdy spálené, propadlé či nedopečené

Piškotové těsto je nejlehčí ze všech těst. Pokud to vaše ale pořád není dokonalé, zřejmě někde děláte chybu. Objem piškotového těsta totiž závisí na množství vyšlehaného vzduchu během šlehání vajec s cukrem. Když šlehání

Vepřová krkovička 7x jinak: Šťavnatosti tohoto masa se nic nevyrovná

Klasická česká kuchyně se bez vepřového prostě neobejde. Krkovice má pak tu výhodu, že je mnohem šťavnatější než kýta, ale nemusíte ji vařit tak dlouho jako plec a bude se jen rozpadat. Inspirujte se našimi recepty při přípravě

Jak uvařit nejlepší guláš? Základem jsou dobré maso, cibule a trpělivost!

Uvařit skutečně dobrý guláš vyžaduje víc než zaručený recept po babičce. Zkazit se dá totiž i u guláše hodně. Přestože existují stovky nejrůznějších receptů, příprava guláše vyžaduje určitá pravidla. Bez nich rozhodně ten

Nejlepší utopenci: Recept na lák, po kterém budou dokonalé

Nejlepší utopence dělá lák, do kterého je naložíte, to je jasná věc. Základem je samozřejmě voda, ocet a cukr, abyste získali vyváženou sladkokyselou chuť. Tím magickým tajemstvím je ale správný poměr koření. Poradíme vám, jak

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

České celebrity

Zpěvák Karel Gott: Kšefty s opilým řidičem!…

Karel Gott (78) si sice v posledních letech velmi pečlivě vybírá, kdo tvoří jeho tým a kdo s ním…

celý článek »

Svět

Země v ohrožení: Asteroid Bennu může způsobit…

Pro naše potomky může asteroid Bennu znamenat smrtící hrozbu. Vědci spočítali, že v září 2135 možná…

celý článek »

Svět

Poslední snímky nosorožce Sudána: Ošetřovatelé…

O smrti Sudána (†45), posledního samce nosorožce bílého severního, referují média napříč celou planetou…

celý článek »

Ročník 2017/18

Královec si po derby nezapíská tři zápasy:…

Kdyby mu nepomohlo video, asi by mu bylo ještě hůř. Rozhodčí Pavel Královec v derby Sparta–Slavia…

celý článek »