Albert škola vaření se Zdeňkem Pohlreichem: Nejčastější chyby při úpravě zeleniny | Recepty.Blesk.cz

Albert škola vaření se Zdeňkem Pohlreichem: Nejčastější chyby při úpravě zeleniny

Foto: Albert
29.05.2015 / 06:00

Zeleninu nemusíte jíst pouze syrovou. Zeleninu můžete smažit, grilovat, dusit i péct. Zejména smažení má svá úskalí, na která se společně s námi můžete podívat. Čemu se tedy vyhnout a jak postupovat při tepelné úpravě zeleniny?

Z tašky rovnou na pánev

 

Pamatujte, že jakoukoliv zeleninu nebo ovoce musíte doma před použitím umýt nezávisle na tom, zda ji budete tepelně upravovat, či nikoliv. Umytou zeleninu nechte okapat, osušte nebo můžete použít odstřeďovače, které z vaší zeleniny odstředí veškerou vodu. Tu pak jednoduše z mísy vylijete a se zeleninou můžete dál pracovat, například nakrájet.

 

Nakrájím to všechno na kostičky

 

Ať už máte jakoukoliv představu o designu výsledného pokrmu, který chcete připravit, musíte pamatovat na důležitou věc. Nemůžete všechny druhy zeleniny při stejné úpravě krájet na stejně velké kousky.

 

V podstatě je jedno, jestli raději preferujete proužky před kostičkami. Jde pouze o to, že například mrkev se upravuje mnohem déle než třeba cuketa. Proto je logicky nutné, aby kousky mrkve byly výrazně menší než kousky cukety. Tuto situaci můžete zčásti vyřešit i tak, že jednoduše přidáte v tomto případě cuketu na pánev či gril později. Tím docílíte, že oba druhy budou hotové ve stejnou dobu.

Recept: Vegetariánské špízy

Vegetariánské špízy

Při smažení olej musí téct proudem

 

Stejně jako při krájení je tomu tak i se schopností vstřebávat olej. Nelze jednou smažit lilek a podruhé kořenovou zeleninu a použít v obou případech stejně množství oleje. Zpravidla platí, že měkká zelenina snese mnohem více oleje a všeobecně tekutin než tvrdá zelenina. Konkrétně například lilek snese mnohem více oleje než třeba mrkev nebo petržel. Myslete také na to, abyste pak při konzumaci nezjistili, že vaše zelenina chutná jen po oleji, jak je jím nasáklá. Všeho používejte s citem.

Recept: Grilovaný lilek s rajčaty a mozzarellou

Grilovaný lilek s rajčaty a mozzarellou


Dám na pánev kopec zeleniny, ať je toho hodně

 

Máte velký hlad? Nebo vám běhá po domě tucet hladových krků? Zaplnit pánev kopcem zeleniny určitě není řešení. Ba naopak ještě si přihoršíte. Zelenina na pánvi potřebuje prostor. Jednak by vám trvalo strašně dlouho, než by byly veškeré kousky hotové, a jednak se vám nepodaří zeleninu osmažit rovnoměrně. Některé kousky mohou být spálené, druhé syrové.

 

Je lepší si to rozvrhnout a smažit raději na etapy. Uvidíte, že se vám podaří mnohem rychleji nakrmit všechny hladové krky, a hlavně že vaše zelenina bude vypadat a chutnat tak, jak má.

Recept: Nudle se zeleninou


Nudle se zeleninou

 

Raději mírný plamen, ať se to nespálí

 

Tím se dostáváme k další velmi časté chybě. Pánev musí být v každém případě dostatečně rozpálená. Měla by mít zhruba 400 – 450°C. Jen tak docílíte toho, že bude zelenina na povrchu zkaramelizovaná neboli lehce nahnědlá a uvnitř uvařená a stále křupavá. Pokud to necháte na mírném plameni, bude kašovitá a nebude nahnědlá. Dejte zejména pozor u měkké zeleniny, jako je lilek nebo cuketa. U nich to lze lehce zkazit.

Recept: Zeleninové kari


Zeleninové kari

 

Kouknu na TV, zatímco se to osmaží

 

U smažení zeleniny máte na výběr. Buď smažit zeleninu a tu chvilku u toho vydržet nebo koukat na televizi. Nelze tyto činnosti sloučit dohromady. Tedy pokud nemáte televizi v kuchyni přímo před nosem. Pak by se o tom dalo polemizovat. Nicméně klíčové je věnovat se zelenině při smažení. Jinak by se vám mohlo stát to, že budete mít kousky zeleniny nahnědlé a zkaramelizované pouze z jedné strany. A to přeci není žádoucí.

Recept: Ratatouille


Ratatouille

 

Věříme, že vám pár našich rad ze Školy vaření opět pomohlo a že se z vás pomalu ale jistě stávají domácí profesionálové.

Diskuse k článku

.

Nejlepší piškotové těsto! Už nikdy spálené, propadlé či nedopečené

Piškotové těsto je nejlehčí ze všech těst. Pokud to vaše ale pořád není dokonalé, zřejmě někde děláte chybu. Objem piškotového těsta totiž závisí na množství vyšlehaného vzduchu během šlehání vajec s cukrem. Když šlehání

Vepřová krkovička 7x jinak: Šťavnatosti tohoto masa se nic nevyrovná

Klasická česká kuchyně se bez vepřového prostě neobejde. Krkovice má pak tu výhodu, že je mnohem šťavnatější než kýta, ale nemusíte ji vařit tak dlouho jako plec a bude se jen rozpadat. Inspirujte se našimi recepty při přípravě

Jak uvařit nejlepší guláš? Základem jsou dobré maso, cibule a trpělivost!

Uvařit skutečně dobrý guláš vyžaduje víc než zaručený recept po babičce. Zkazit se dá totiž i u guláše hodně. Přestože existují stovky nejrůznějších receptů, příprava guláše vyžaduje určitá pravidla. Bez nich rozhodně ten

Báječné muffiny desetkrát jinak! Slané se sýrem nebo sladké s ovocem

Tyhle malé dortíky jsou méně sladké než klasické zákusky. Mohou být s polevou nebo bez ní. Díky své velikosti poslouží jako svačina do školy, do práce nebo jako pohoštění pro návštěvy! A dají se připravit nejen nasladko, ale i

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

České celebrity

Rozrušená autorka Řepkovy knihy: Co mi soukromě…

Tomáš Řepka (44) loni vydal knihu Děkuju, s níž mu pomáhala spisovatelka a novinářka Jana Cíglerová.…

celý článek »

Události

V Kauflandu si na Velikonoce zase nenakoupíte.…

Obchodní řetězec Kaufland musel uzavřít část prodejen kvůli technickým problémům, brzy budou ale…

celý článek »

Příběhy

Muž, který fotil dívku (†14) před popravou…

Obarvený snímek holčičky (†14), která našla smrt v koncentračním táboře v polské Osvětimi, obletěl…

celý článek »

VIP sport

Šílená F1 se rozjede v Austrálii: Hamilton…

Je to mašina na peníze! Úřadující mistr světa formule 1 Lewis Hamilton (33) bude v následující sezoně…

celý článek »