Albert škola vaření se Zdeňkem Pohlreichem: Nejčastější chyby při úpravě zeleniny | Recepty.Blesk.cz

Albert škola vaření se Zdeňkem Pohlreichem: Nejčastější chyby při úpravě zeleniny

Foto: Albert
29.05.2015 / 06:00

Zeleninu nemusíte jíst pouze syrovou. Zeleninu můžete smažit, grilovat, dusit i péct. Zejména smažení má svá úskalí, na která se společně s námi můžete podívat. Čemu se tedy vyhnout a jak postupovat při tepelné úpravě zeleniny?

Z tašky rovnou na pánev

 

Pamatujte, že jakoukoliv zeleninu nebo ovoce musíte doma před použitím umýt nezávisle na tom, zda ji budete tepelně upravovat, či nikoliv. Umytou zeleninu nechte okapat, osušte nebo můžete použít odstřeďovače, které z vaší zeleniny odstředí veškerou vodu. Tu pak jednoduše z mísy vylijete a se zeleninou můžete dál pracovat, například nakrájet.

 

Nakrájím to všechno na kostičky

 

Ať už máte jakoukoliv představu o designu výsledného pokrmu, který chcete připravit, musíte pamatovat na důležitou věc. Nemůžete všechny druhy zeleniny při stejné úpravě krájet na stejně velké kousky.

 

V podstatě je jedno, jestli raději preferujete proužky před kostičkami. Jde pouze o to, že například mrkev se upravuje mnohem déle než třeba cuketa. Proto je logicky nutné, aby kousky mrkve byly výrazně menší než kousky cukety. Tuto situaci můžete zčásti vyřešit i tak, že jednoduše přidáte v tomto případě cuketu na pánev či gril později. Tím docílíte, že oba druhy budou hotové ve stejnou dobu.

Recept: Vegetariánské špízy

Vegetariánské špízy

Při smažení olej musí téct proudem

 

Stejně jako při krájení je tomu tak i se schopností vstřebávat olej. Nelze jednou smažit lilek a podruhé kořenovou zeleninu a použít v obou případech stejně množství oleje. Zpravidla platí, že měkká zelenina snese mnohem více oleje a všeobecně tekutin než tvrdá zelenina. Konkrétně například lilek snese mnohem více oleje než třeba mrkev nebo petržel. Myslete také na to, abyste pak při konzumaci nezjistili, že vaše zelenina chutná jen po oleji, jak je jím nasáklá. Všeho používejte s citem.

Recept: Grilovaný lilek s rajčaty a mozzarellou

Grilovaný lilek s rajčaty a mozzarellou


Dám na pánev kopec zeleniny, ať je toho hodně

 

Máte velký hlad? Nebo vám běhá po domě tucet hladových krků? Zaplnit pánev kopcem zeleniny určitě není řešení. Ba naopak ještě si přihoršíte. Zelenina na pánvi potřebuje prostor. Jednak by vám trvalo strašně dlouho, než by byly veškeré kousky hotové, a jednak se vám nepodaří zeleninu osmažit rovnoměrně. Některé kousky mohou být spálené, druhé syrové.

 

Je lepší si to rozvrhnout a smažit raději na etapy. Uvidíte, že se vám podaří mnohem rychleji nakrmit všechny hladové krky, a hlavně že vaše zelenina bude vypadat a chutnat tak, jak má.

Recept: Nudle se zeleninou


Nudle se zeleninou

 

Raději mírný plamen, ať se to nespálí

 

Tím se dostáváme k další velmi časté chybě. Pánev musí být v každém případě dostatečně rozpálená. Měla by mít zhruba 400 – 450°C. Jen tak docílíte toho, že bude zelenina na povrchu zkaramelizovaná neboli lehce nahnědlá a uvnitř uvařená a stále křupavá. Pokud to necháte na mírném plameni, bude kašovitá a nebude nahnědlá. Dejte zejména pozor u měkké zeleniny, jako je lilek nebo cuketa. U nich to lze lehce zkazit.

Recept: Zeleninové kari


Zeleninové kari

 

Kouknu na TV, zatímco se to osmaží

 

U smažení zeleniny máte na výběr. Buď smažit zeleninu a tu chvilku u toho vydržet nebo koukat na televizi. Nelze tyto činnosti sloučit dohromady. Tedy pokud nemáte televizi v kuchyni přímo před nosem. Pak by se o tom dalo polemizovat. Nicméně klíčové je věnovat se zelenině při smažení. Jinak by se vám mohlo stát to, že budete mít kousky zeleniny nahnědlé a zkaramelizované pouze z jedné strany. A to přeci není žádoucí.

Recept: Ratatouille


Ratatouille

 

Věříme, že vám pár našich rad ze Školy vaření opět pomohlo a že se z vás pomalu ale jistě stávají domácí profesionálové.

Diskuse k článku

.

Nejlepší květákové recepty: Gratinovaný, zapečený nebo karbanátky!

Květák milují nejen ti, kdo nejí maso, ale chutná i dětem. Ať už ho usmažíte jako řízek nebo budete zapékat v troubě se sýrem, nikdy neuděláte chybu. Navíc je to rychlý oběd, který nezabere moc času. A teď v létě není nic

Nejlepší bezmasé tataráky na léto! Připravte si avokádový, lilkový nebo rajčatový!

Pravý tatarák z hovězího masa, který si sami namícháte, je samozřejmě gastronomická bomba. Ovšem pokud chcete teď v létě něco lehčího, po čem vám nebude těžko a nebude hrozit žádná zdravotní komplikace, dopřejte si zeleninové

Řízky 15x jinak: Klasické, kokosové nebo v bylinkové strouhance

Chcete uvařit k nedělnímu obědu něco, co bude jasná tutovka? Pak zvolte řízky. Po nich se pokaždé zapráší. Ať nabídnete rodině klasiku nebo něco originálnějšího, nikdy neuděláte chybu. Kdo by taky odolal takové dobrotě?

Topíte se v třešních? Udělejte z nich kompot nebo likér!

Máte na zahradě spoustu třešní a nevíte, co s nimi? Třešně mají blahodárné účinky na zdraví a mají málo kalorií. Dokážou čistit ledviny, játra a krev. Hodí se i při dietě, takže je můžete jíst až do aleluja. Jen alergici by si

Nejnovější články

BMI kalkulačka

  


Doporučujeme z Recepty.cz

České celebrity

Odhalení na pohřbu Gabriely Vránové (†78):…

Rodina, kolegové a veřejnost se v pátek naposledy rozloučili s Gabrielou Vránovou (†78)! Herečka,…

celý článek »

Krimi

Chlapce (†15) ubodali na narozeninové oslavě!…

Narozeninová párty v Londýně se zvrtla v obrovskou rvačku, při níž byl ubodán patnáctiletý chlapec.…

celý článek »

Krimi

Těhotná přítelkyně zastřelila youtubera…

"Možná selžu, ale chci se buďto proslavit, nebo zemřít," říká Pedro Ruiz (†22) do kamery s…

celý článek »

MS fotbal 2018

Švédové šli do strkanice: Němci po výhře…

Trenér švédských fotbalistů Janne Andersson prožil v sobotu večer asi nejhorší závěr zápasu ve své…

celý článek »